Foto: Stefan Olsson / Svensk Galopp
i-BQDJr96-X3 Ayman Jägersro augusti 2022.jpg

Ayman och Maria Hagman-Eriksson staplar framgång på framgång. Här efter seger på Jägerso Galopp i augusti 2022. I sadeln Carlos Lopez.

Ny succé för Ayman och svenska hinderframgångar

17 oktober 2022 18:59

Ayman är sannerligen berest, stentuff och genomärlig. Nu har han nått en ny stor framgång i Italien efter en strålande insats. Dessutom fick vi svenska hinderryttare på både första och tredje plats i prestigefulla Crystal Cup.

Franskfödde Ayman (e. General) ägs och tränas av Maria Hagman-Eriksson och med två Grupp 3-segrar på kontot, på svensk mark, ville tränaren pröva i Grupp 3-loppet Premio Milano Jockey Club PSA (Gr.3PA) på Milanobanan Ippodromo Snai San Siro under söndagen.

Åt vinnaren Jarif var det inte mycket att göra, men under Ivan Rossi svarade Ayman för ett strongt lopp och kunde säkert säkra andraplatsen och drygt 105 000 kronor (omräknat från euro). Distansen var 1800 meter på gräset. Italien är ett land som Ayman verkar gilla skarpt. Två starter och två mycket bra insatser. Den första starten under hösten slutade med seger på Sardinien.

I lördags var det en del svenskar i Wrocław för fina hindertävlingar. Christopher Roberts segrade på Robert Świątek - tränade Haad Rin (e. Samum) som imponerade massor när han enkelt gick ifrån till slut i Crystal Cup över 5500 meter. Segern var värd 80 000 złoty. Henrik Engblom blev trea på Svensk Grand National- och H.M. Konungens Pris-vinnaren Her Him. Karen Kuszli-tränade Mutadaffeq och Niklas Lovén slutade sexa och fick 8 000 złoty för det (17 830 kr).

Resultat och lopprepriser

Resultat och repris av Aymans lopp 2022-10-16 (klicka på kamerasymbolen för att se loppet)

Resultat Crystal Cup Wrocław (gå till lopp 5)

Repris av Crystal Cup 2022

Fler nyheter, artiklar och annonser

Antonov o Mehmasairforce
Antonov o Mehmasairforce

Det blev en klockren svensk Guineas-dubbel på norska Övrevoll under torsdagskvällen. Tobias Olofsson-tränade Antonov och Mehmas Air Force från Lennart Jr Reuterskiölds stall trivdes båda som fiskar i vattnet på den regntunga gräsbanan. Den blågula duon lotsades till seger av Per-Anders Gråberg. Läs mer

Espen Hill
Espen Hill

Övrevoll och Jydsk Væddeløbsbane bjuder på de sportsliga pralinerna i Skandinavien de närmaste dagarna. I Sverige tävlas det på både Jägersro och Göteborg Galopp. Längre ut i Europa är det Derbymeeting i Hamburg och Grupp 1-löpningar i både England och Frankrike. Läs mer

lord-of-the-moon-top
lord-of-the-moon-top

Den talangfulle treåringen Lord Of The Moon levererade ett genuint styrkebesked när han tog sin tredje raka seger i miljonlöpningen Jockeyklubbens Grand Prix. Söndagsmorgonen på Bro Park bjöd även på klockren insats av Aphelios i Challenge Stakes (L). Sedan tog publikfavoriten Espen Hill hem Kapplöpningssällskapets Stora Pris för tredje gången. Läs mer