Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Ny lärling – Maria Nilsson

5 november 2013

20-åriga Maria Nilsson tar vid morgondagens tävlingar klivet upp och debuterar som jockeylärling.

maria nilsson
Maria Nilsson  - ny lärling hos Alex McLaren

Maria red sitt första lopp den 7 november i fjol då hon lotsade Gold Escort till en överraskande seger till 39 gånger pengarna. Hon har totalt ridit tolv lopp som amatörryttare och har tre segrar. Nu har hon alltså skrivit lärlingskontrakt med Alex McLaren som ju är känd för sitt engagemang att utbilda nya ryttare. Lisa Magnusson och Josephine Chini är två exempel på ryttare som har börjat sin karriär hos Alex.

Maria är ambitiös, pigg och duktig och jag tror att hon kan bli ett bra tillskott på lärlingssidan. Hon jobbar stenhårt i stallet och hon tränar och springer hon på fritiden, säger Alex McLaren.

Maria kommer imorgon att debutera som lärling på Täbys lunchtävlingar då hon rider nr 8 Diggory Delvet i dagens första löpning.

Diggory Delvet jobbar som en riktig klasshäst. Tyvärr har han inte visat något av detta i de lopp han hittills har gjort i Sverige vilket är frustrerande. Nu går vi ner i distans och han har fått ett utvändigt startspår vilket jag tror passar honom perfekt. Maria känner denna knepiga häst väl och jag tror att han kan skrälla till med en seger om allt klaffar, menar Alex.

Till en början kommer Maria att ha en lägsta ridvikt på 54 kilo. Det är onödigt att behöva pressas och tänka på att banta när man är orutinerad, då är det är bättre att vara stark och må bra.

- Hon kommer inte att få använda spöet i loppen till en början. Det är helt fel att orutinerade ryttare använder spöet innan de har styrkan och balansen att driva hästen ”hands and heels”. Titta bara på lärlingarna i Norge, de får ju inte använda spöet i loppen utan lär sig finishridningen från grunden, det betalar sig i längden, avslutar Alex. 

Lotta Malmborg
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

secret-royal-1632
secret-royal-1632

Tävlingssäsongen på Bro Park är slut för i år. Därmed är det dags att presentera alla champions på banan i 2025. Många hyllades i samband med Stockholm Galoppsällskaps championfest i tisdags kväll. Andra som inte kunde närvara tog emot sina priser redan under finaldagen i söndags. Läs mer

West Bengal
West Bengal

Den svenska och skandinaviska galoppsäsongen är slut för i år. Det betyder att även veckosvepet gör ett litet vinteruppehåll de närmaste månaderna. Men först passar vi bl a på att uppmärksamma några av höjdpunkterna från söndagens säsongsfinal på Bro Park. På den internationella scenen arrangeras det fantastiskt fin galoppsport i Hong Kong de närmaste dagarna och så är Dubai Racing Carnival igång. Läs mer

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Nu är det snart dags att kora Årets hästar 2025! Här kan du läsa om vilka som är nominerade i varje kategori. Vinnarna avslöjas på Galoppgalan i Malmö den 7 februari. Läs mer