Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Ny lärling – Alessandro Guerrini

9 december 2015

Alessandro Guerrini har tagit steget från amatörryttare till lärling. Han är stationerad i Markaryd hos tränare Camilla Nilsson.

alessandro guerrini turn the page lena natt och dag

 

Alessandro Guerrini är 28 år och han är född och uppvuxen i Italien. Som 11 åring började han hjälpa till i stallet hos en amatörtränare som bodde nära familjen. Sedan tog han kontakt med en proffstränare och fortsatte sin bana inom galoppen i hans stall.

-Jag red en del lopp i Italien men det var inte officiella lopp utan barbackalopp, berättar Alessandro.

2012 flyttade han till England där han arbetade hos Luca Cumani under 3,5 år. Där fick han även chansen att resa en hel del med hästarna. Han var i Australien, Hong Kong och på Irland och tävlade med stallets hästar.

-Jag hade ett väldigt bra jobb hos Cumani och trivdes jättebra. Men mitt mål är att få rida lopp och även om Cumani verkligen ville hjälpa mig så hade han inte hästar att starta i amatörlöpningar. I England är det väldigt låg klass på amatörloppen och Cumanis hästar var helt enkelt för bra. Men jag red i alla fall ett par lopp i England.

Alessandro har också ridit några lopp i Italien och i Serbien. Hans mamma kommer från Serbien och vid ett besök där fick han chansen att rida några lopp.

-Jag vann ett lopp och slutade tvåa i ett Grupp1 lopp. I Serbien får även amatörryttare rida i proffslöp men jag tror nog inte att loppet höll så hög klass även om det var klassat som ett Grupp 1 lopp.

alessandro guerrini turn the page
Alessandro Guerrini vinner med Turn The Page på Täby

 

I februari i år bytte Alessandro jobb från Cumani till Shadwell. Där stannade han till september då han träffade Camilla Nilsson som besökte stallet för att köpa hästar.

-Jag åkte med Camilla och hennes man till Sverige för att få chansen att börja rida lopp.

Den 17 oktober red han sitt första lopp i Skandinavien då han blev trea på Klampenborg. En vecka senare vann han med Lena Natt och Dag-tränade Turn The Page på Täby. Sedan har det blivit ett gäng ritter i amatörsammanhang i Skandinavien. Nu har alltså Alessandro tagit steget upp och blivit lärling. Han kan rida 56 kilo som lägst och han blir ett välkommet tillskott på lärlingssidan.

-Jag hoppas på att få chansen att rida många lopp och välkomnar både nya och gamla tränare att anlita mig, avslutar Alessandro som i nuläget har fyra kilos viktlättnad.

Lotta Malmborg

 

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

nimitz-top
nimitz-top

Engla Tunmar kan ta karriärens, hittills, största seger på söndag. Då rider hon Nimitz i Göteborgs Stora Pris som är den sportsliga höjdpunkten under banans stora familjedag. Läs mer

Svepet 32 Top
Svepet 32 Top

Efter ett minst sagt händelserikt veckoslut med både Derby och Oaks väntar nya spännande dagar i galoppens värld. På onsdag är det lunchgalopp på Bro Park. Övrevoll tävlar som vanligt torsdag kväll och på lördag galopperas det i danska Ålborg. Sedan avslutas veckan med årets stora familjedag på Göteborg Galopp med bland annat Göteborgs Stora Pris. Läs mer

Lady Irene Oaks TOP
Lady Irene Oaks TOP

Niels Petersen-tränade Lady Irene briljerade i ledningen tillsammans med Carlos Lopez och hemförde enkelt klassikern Svenskt Oaks, stonas eget Derby på Jägersro. I kortvarianten Altamiralöpning lämnade Zensation med sin tränare Madeleine Smith i sadeln motståndarna bakom sig genom sista sväng och vann lekande lätt. Läs mer