
Lord Greystoke regerade i den 100:e upplagan av Svenskt St Leger.
Ny klassisk seger för Derbyvinnarna: Lord Greystoke krossade motståndet i Svenskt St Leger
3 oktober 2026 15:17
I mitten av juli tog Niels Petersen, Carlos Lopez och Glaesner Racing ApS hem Svenskt Derby med Doc Holliday. I kraftprovet Svenskt St Leger på Göteborg Galopps finaldag ville stallkamraten Lord Greystoke inte vara sämre. Efter en fin resa i draget bakom ledarna kopplade irlandsimporten greppet i början av upploppet och drygade ut till en övertygande seger före Icefall.
- Det känns skönt att allt löste sig så bra. Lord Greystokes pappa har producerat många fina stayers och St Leger har alltid funnits med i planen för honom. Idag löpte han avslappnat och hanterade den lite hala gräsbanan fint, sade segerjockeyn.
Carlos Lopez placerade snabbt Lord Greystoke som fyra/femma i ett fält där innerspårets Nevermore tog hand om taktpinnen i sällskap med Modesty. Strax bakom tätduon låg även Icefall och Approval.
Lord Greystoke liftade med fint i det inte alltför häftiga tempot fram till utgången av sista sväng. Då avancerade Ulysses-avkomman resolut fram mellan ledarduon, övertog kommandot och drygade slutligen ut med fem överlägsna längder före Icefall.
Lord Greystoke kom närmast från en tredjeplats bakom Super Smooth i Norskt Derby.
- Norskt Derby var det stora målet när vi köpte Lord Greystoke. Men just i år var Övrevolls bana betydligt snabbare än den brukar vara i slutet av augusti och det gynnade honom inte. Förhoppningsvis kan han utvecklas till en riktigt fin stayer nästa år, sade Niels Petersen, som i och med segern säkrade tränarchampionatet på Göteborg Galopp.
Efterlängtad fullträff för Meelaf
Även Adalöpning för stona fick en norsktränad vinnare i form av Meelaf från Annike Bye Hansens stall. Efter sin fina tredjeplats i Lanwades Stud Stakes (L) på Bro Park säkrade treåriga Meelaf årets första seger efter att hon rundat samtliga konkurrenter över de 1 400 meterna. Väsby Häst AB:s englandsimport reds till seger av Nicolaj Stott.
- Det här känns bra efter flera andra- och tredjeplatser tidigare i år. Det viktiga med Meelaf är att hon inte får komma upp i front för tidigt. Idag red Nicolaj henne till perfektion, sade Annike Bye Hansen.