Digital föreläsning om träning, underlag och förebyggande av skador

2 september 2022 11:51

Galoppvänner, se hit! I samarbete med Hästsportens Folkhögskola har vi möjligheten att bjuda in er till en gratis föreläsning den 14 september om förebyggande av skador som kommer hållas av Cecilia Lönnell.

Hur kan man förebygga träningsrelaterade skador hos galopphästar, hur uppstår skador och vilka samband finns med bättre resultat? Vad ska man tänka på vad gäller underlag? Nu erbjuder vi en kostnadsfri digital föreläsning om dessa ämnen med veterinären och forskaren Cecilia Lönnell.

Mer information hittar du i kalendariet: Digital föreläsning om träning, underlag och förebyggande av skador

Förtydligande: Föreläsningen ingår alltså i en del av en kurs, därav den specifika dagen och tiden.

Fler nyheter, artiklar och annonser

03 News Ahead 01 (1)
03 News Ahead 01 (1)

Information till jockeys och aktiva användare. Bakgrunden till att TDS systemet upphör för utländska användare är att det är uppbyggt med tanke på svenska förhållanden och regelverk. Läs mer

För att ta ut proffstränarlicens inom galoppsporten krävs ett godkänt resultat på Svensk Travsports Tränarkurs.

Proffstränarkursen genomförs av Hästsportens folkhögskola i samverkan med Riksanläggningen Wången och Svensk Travsport.

Mer information och anmälningslänk hittar du här A-tränarkurs

Ansökan för intresseanmälan stänger den 1 oktober 2026

DSC_3985
BroParkLedvolt_påvägtillstart_001.jpg
BroParkLedvolt_påvägtillstart_001.jpg

Svensk Galopp har uppmärksammat händelser i ett av våra grannländer rörande karens- och dopingfrågor. Läs mer