Hästägare broschyr.png

Ny broschyr: Bli hästägare

15 maj 2021 08:05

Nu finns det en broschyr för den som är nyfiken på att bli galopphästägare.

Den nya broschyren "Bli hästägare" ger en introduktion till hur det är att vara hästägare inom galoppsporten och berättar om hur man går tillväga för att bli ägare eller delägare till en galopphäst.

Hjälp gärna till att sprida broschyren till vänner, bekanta och andra som kan vara nyfikna på hästägande. Det finns två versioner online:

Tryckta exemplar finns att hämta på Svensk Galopps kontor på Bro Park och Jägersro Galopp.

Om du har förslag på ändringar eller tillägg till kommande versioner av broschyren, hör gärna av dig till Amie Karlsson på e-post amie.karlsson@svenskgalopp.se.

Det är JS Sverige AB som har tagit fram broschyren i samarbete med Svensk Galopp.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Rainer02
Rainer02

Rainer Ström har varit hästägare sedan 1990-talet. Ändå känns det lika stort och nervöst varje gång hans hästar ska tävla – och han är alltid på plats för att följa loppen. "Skulle någon av mina hästar vinna är det en euforisk känsla", säger han. Läs mer

DSC_0107-01
DSC_0107-01

Joel Persson fick upp ögonen för galoppsporten tack vare sin sambo, som länge haft ett stort intresse. I dag är han delägare i två galopphästar och har fått uppleva känslan av att se en av sina hästar vinna på Nationaldagsgaloppen på Gärdet – inför 50 000 åskådare. "Det var en häftig känsla att se sin häst möta publikjublet i vinnarcirkeln. Efter den upplevelsen har mitt intresse för galoppen bara vuxit", säger han. Läs mer

EVA02
EVA02

Som ung tjej väcktes Eva Bergströms kärlek till fullbloden och galoppen. Då bestämde hon sig att den dagen hon blev pensionär skulle hon bli ägare i en galopphäst. Idag deläger hon flera hästar via andelskoncepten Min Galopphäst och Racehorces and Bubbles. "Det här passar alla som gillar fart, fläkt och upplevelse", säger hon. Läs mer