Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Ny bok om galoppens historia

17 december 2014

Jockeyklubben var från 1890 till 1959 galoppsportens centralorganisation. Nu är den en stor supportorganisation, som sammanlagt verkat i 125 år. Jubileet firas bl a med en bok som speglar Jockeyklubbens verksamhet under dessa år. För första gången sker det med hjälp av dokument och protokoll från Jockeyklubbens arkiv.

Denna bok är förvisso en bok om galopp, om hästar och kapplöpningar, men den är också en rik personhistoria och ett stycke mycket viktig svensk kulturhistoria”, skriver Jockeyklubbens ordförande Christina Odenberg i förordet.

Boken ”Jockeyklubben – 125 år i galoppsportens tjänst” kostar 250 kr vid köp i Ladies Club på Täby Galopp. Det går också att köpa boken genom att sätta in 340 kr (inkl porto och frakt) på Jockeyklubbens postgiro 55838-7 eller bankgiro 5815-4741. Glöm inte ange namn och adress.
 

jockeyklubben bok

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_2011 copy
DSC_2011 copy

Triton LAG-SM 2025, årets stora event för alla våra duktiga ekipage. Dagen som handlar om sammanhållning, spänning och glädje på ett helt annat sätt än de andra tävlingarna. Detta är våra framtida jockeys som tillsammans representerar ponnygaloppen på allra bästa sätt. Vi är stolta över Er Alla! Läs mer

Anette Brink victory corner
Anette Brink victory corner

Bubbel med Babben, köp av galopphäst och seger i första starten som hästägare. För Anette Brink från Stockholm blev första besöket någonsin på galopp inledningen till något mycket mer. Det blev en helt ny hobby och massor med nya kontakter och bekanta. Läs mer

BroPark-3261
BroPark-3261

Att gå på galopp är att gå på fest. Och extra mycket fest blir det den 21 september på Bro Park då Stockholm Cup International rids. Hon gör kanske inte så mycket väsen av sig, men till stor del är det Anna Fischer som ser till att du som besökare får den rätta feststämningen. Läs mer