Foto: Steven Cargill
auktion

Nedräkningen igång inför höstens åringsauktion på Bro Park

1 augusti 2025 08:25

Om tio veckor, närmare bestämt den 10 oktober, återupplivas traditionen med en åringsauktion för fullblodshästar i Mälardalen. Ett positivt tecken är att 61 åringar anmälts till auktionen, vilket är betydligt fler än i 2023 års upplaga.

Anna Öhgren är projektledare för arrangemanget och har som ambition att skapa mer trivsel runt auktionsringen.

- I år ska vi verkligen försöka skapa en gemytlig stämning där galoppintresserade kan möta likasinnade. Både restaurangen och baren på Bro Park kommer att vara öppna. Med de krafter som både Fullblodsavelsföreningen och Stockholms Galoppsällskap bistår med hoppas jag att vi kan få till en riktigt bra auktion, säger Anna.

Eva Isacsson Sjunnesson har i många år fött upp fullblod på sin gård i Solbacka och är positiv till att Sveriges uppfödare åter ges möjlighet att sälja sina åringar inom landets gränser.

- Sett till antalet anmälda hästar är det tydligt att auktionen är något som våra uppfödare efterfrågar. Förhoppningsvis kan även de senaste månadernas framgångar för Bro Park-tränade hästar stärka köpintresset, säger Eva, som själv har anmält fyra åringar.

Eva gillar även att Alastair Pim har engagerats som auktionsutropare.

- Han har verkligen förmågan att få med sig publiken.

Foto: Amie Karlsson
Amie karlsson

Alastair Pim är en populär auktionsutropare.

Landets i särklass största fullblodsuppfödare är Ivan Sjöberg på Rävdansens stuteri. Han reste med full transport till auktionen på York Stutteri i Danmark förra året, men fick återvända hem till Sverige med flera osålda åringar. I år har han anmält tolv hästar till auktionen på Bro Park.

- Mitt intryck är att danska hästägare i huvudsak vill köpa danskuppfödda hästar. Det behövs en riktig åringsauktion även i Sverige, det är en linje vi alltid har drivit i Svenska Fullblodsavelsföreningen och vi är tacksamma över att vd Björn Nilsson varit så positiv och drivande i att göra auktionen till en framgång, säger Ivan, som även ger tummen upp till att auktionen arrangeras på just Bro Park.

- Det är ju Svensk Galopps egen anläggning. Då är det naturligt att banan nyttjas så mycket det bara går. Många faciliteter finns dessutom redan på plats, inte minst 80 gästboxar. Nu får våra hästägare betydligt bättre möjlighet att se åringarna på plats. De hade ändå aldrig åkt hela vägen till Danmark.

Ivan tror även att upplägget med en Magic Million-löpning för de hästar som går genom auktions-ringen kan ha påverkat antalet anmälda hästar.

- 61 anmälda är klart mer än vad jag hade räknat med på förhand. Man ska inte glömma bort att Magic Million är ett stort lopp med mycket pengar att tävla om, avslutar Ivan.

Nytt för i år är att även äldre galopphästar kan anmälas till auktionen, det som i England brukar kallas för ”horses in training-sale”.

- Det är något vi har fått mycket positiv respons på. De äldre hästarna kommer att inleda auktionen och det går bra att anmäla fram till den 22 september, meddelar Anna Öhgren.

Åringsauktionen på Bro Park arrangeras av Svensk Galopp med Svenska Fullblodsavelsföreningen och Stockholms Galoppsällskap som samarbetspartners i det praktiska genomförandet. Auktionskatalogen går i tryck i slutet av augusti och ska finnas tillgänglig en månad före auktionen.

Åringsauktionen på Bro Park arrangeras av Svensk Galopp med Svenska Fullblodsavelsföreningen och Stockholms Galoppsällskap som samarbetspartners i det praktiska genomförandet. Auktionskatalogen går i tryck i slutet av augusti och ska finnas tillgänglig en månad före auktionen.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Doc Holliday och Mazikeen
Doc Holliday och Mazikeen

Den här veckan väntar en fantastisk weekend för alla galoppvänner. På lördag rids Dansk Derby tillsammans med ett flertal andra större löpningar på Klampenborg. Och på söndag möts våra bästa treåriga ston i klassikern Svenskt Oaks på Jägersro. I England arrangeras Glorious Goodwood. Fredrik Reuterskiöld har anmält toppsprintern Lamborghini BF till en Grupp 2-löpning. Läs mer

Young Riders 2026
Young Riders 2026

Jacob Kvisla vann visserligen inga av de tre finalomgångarna i Ole Larsen Young Riders Championship på Jägersro på onsdagen. Men med ett starkt försprång från de tidigare deltävlingarna i Skandinavien och tre fina placeringar räckte det hela vägen. Han höll undan för Evelina Rönnlund och Lorenzo Putzulu i kampen om det åtråvärda priset för unga lärlingar och jockeys. Läs mer

Susanne Afzelius DSC02173
Susanne Afzelius DSC02173

Svensk Galopps styrelse har utsett Susanne Afzelius till ny vd för Svensk Galopp AB. Hon tillträder tjänsten den 5 oktober och efterträder Björn Nilsson, som efter ungefär två år som vd har tagit över som styrelseordförande i Svensk Galopp. Läs mer