Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Nationaldagsgaloppen tar sats mot 2014

3 juli 2013

Premiärupplagan av Nationaldagsgaloppen blev en stor succé. Både publikt och medialt. Svensk Galopp gör för närvarande en utvärdering av projektet för att se vad som kan förbättras ytterligare inför nästa år. Beslut är redan taget om att det blir en fortsättning den 6 juni 2014.

Publik

Enligt Kungliga Djurgården Förvaltnings bedömning besökte närmare 50 000 personer Gärdet på nationaldagen den 6 juni. Som mest samlades cirka 30 000 människor runt kapplöpningsovalen och gjorde dagen till en riktig folkfest.

Majoriteten av besökarna hade aldrig tidigare upplevt galoppsport på nära håll. Trots att arrangemanget bjöd på fler aktiviteter än galopp verkade det ändå som om de flesta i publiken såg hästarna och tävlingsmomentet som dagens stora höjdpunkt. En spelomsättning på goda 343 716 kronor, trots att det endast accepterades kontanta vad på vinnare, plats och komb, förstärker ytterligare den bilden.

Det mediala genomslaget var över förväntan. ABC Nytt och TV4 sände långa inslag från Gärdet. DN och Aftonbladet publicerade trevliga artiklar både före och efter det stora arrangemanget. Lägg därtill en stor viral spridning i olika sociala media. Totalt sett har Nationaldagsgaloppen gjort att galoppsporten nått långt utanför de traditionella kanalerna.

Beslut är redan taget om att fortsätta Nationaldagsgaloppen under 2014.

- Vi är väldigt nöjda med den uppmärksamhet som Nationaldagsgaloppen fått. Planeringen inför nästa år är redan i full gång, säger Svensk Galopps VD Torbjörn Westöö.

De partners och sponsorer som medverkade under premiärupplagan är på det hela taget väldigt nöjda. Det kommer naturligtvis att underlätta partnerbearbetningen inför nästa år. Detta arbete kommer att inledas direkt efter sommaren. Det pågår även diskussioner med ATG och Kanal 75 om ett utökat samarbete.

- Det är naturligtvis mycket lättare locka parters till ett arrangemang när vi kan visa upp ett facit på hur det ser ut. Det har vi nu. Nationaldagsgaloppen är ett fantastiskt verktyg för att stärka galoppsporten i Sverige. Det finns alltid utrymme för förbättringar, men vi startade i vilket fall från en relativt hög nivå, säger Nationaldagsgaloppens projektledare Peter Gudmundson.

Även på det sportsliga planet överträffades förväntningarna. Trots en sträng vinter och en sen vår hade banarbetarna lagt ner ett stort arbete för att få i ordning gräsbanan inför den stora festdagen. Underlaget höll dessutom riktigt bra. Flera ryttare menade till och med att kvaliteten på banan motsvarade övriga gräsbanor i Skandinavien. Inför nästa år planeras fem fullblodslopp med vardera åtta hästar i fältet.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Grey Tycoon
Grey Tycoon

Den stora handicapen Göteborgs Stora Pris brukar ofta bjuda på jämna upploppsstrider. Men i årets upplaga var det inget snack om vilken häst som var bäst. För när Carlos Lopez fyrade av spurtkrutet ombord på Grey Tycoon var Niels Petersens adept plötsligt ensam på målfotot. Läs mer

nimitz-top
nimitz-top

Engla Tunmar kan ta karriärens, hittills, största seger på söndag. Då rider hon Nimitz i Göteborgs Stora Pris som är den sportsliga höjdpunkten under banans stora familjedag. Läs mer

Svepet 32 Top
Svepet 32 Top

Efter ett minst sagt händelserikt veckoslut med både Derby och Oaks väntar nya spännande dagar i galoppens värld. På onsdag är det lunchgalopp på Bro Park. Övrevoll tävlar som vanligt torsdag kväll och på lördag galopperas det i danska Ålborg. Sedan avslutas veckan med årets stora familjedag på Göteborg Galopp med bland annat Göteborgs Stora Pris. Läs mer