Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Nästa Düsseldorf för Elliot Öhgren

27 april 2017

Sveriges representant inom herrarnas Fegentri, Elliot Öhgren, styr kosan mot Tyskland och Düsseldorf där han rider på söndag.

elliot öhgren square

Elliot Öhgren sitter upp på fältets näst högst rankade häst, Giant Swing, en franskuppfödd femårig valack efter Air Chief Marshal Loppet rids klockan 15.50 lokal tid över 2200 meter.

Det här är årets andra Fegentrilopp för herrarna vilka red omgång ett i St Moritz. Elliot Öhgren ligger på en femteplats och det är Jindrich Fabris från Tjeckien som leder ligan.

Klicka här för att läsa hela startlistan till loppet

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jacob Kvisla - top
Jacob Kvisla - top

Jacob Kvisla har blivit lärlingschampion på Övrevoll och Klampenborg och på söndag blir han det på Jägersro. Med all sannolikhet blir han det även på Bro Park och nationellt – och lite hårddraget hänger allt samman med Enables sista start i karriären tillsammans med Frankie Dettori. Läs mer

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer