Foto: Mimmi Jarl/Svensk Galopp
Sam Bill och Or Harry.jpeg

Or Harry, Bill och Sam är tre av Stall Longs starthästar på Klampenborg på söndag. De ägs av Benny Andersson, och de fyndiga namnen känner ni säkert igen!

"Närproducerade" hästar ska försvara Longs danska Derbytitel

6 augusti 2021 07:53

Närproducerat. Det ligger i tiden och galopptränaren Jessica Long har verkligen anammat trenden. På söndag startar hon fyra hästar i Danskt Derby och Danskt Derby Consolation. Hon har tränat mammorna till samtliga fyra hästar och alla fyra är dessutom födda på hennes gård strax utanför Klågerup i Skåne.

– Det är rätt häftigt, va, kommenterar Jessica Long. Sen var det egentligen mamma [Caroline Strömberg] som stod som tränare för Vigelegre (mamma till Sam).

Jessica är titelförsvarare. Hon vann Danskt Derby förra året med Ready Teddy (Shane Karlsson red) och har dubbla chanser i år.

# Sam (mamma Vigelegre) som Shane Karlsson rider.

# Or Harry (mamma Inaya) som Sandro de Paiva rider.

– Med lite tur hade jag haft tre hästar med. Tre hästar rankades lika om de två sista platserna i Derbyt och Fox Eye förlorade den lottdragningen.

Så istället har hon också två hästar i Derby Consolation.

# Bill (mamma Jive) med Shane Karlsson.

# Fox Eye (mamma Head to Toe) Jacob Johansen.

Förra året talade vi med Jessica strax innan det danska derbyt. Hon lät sådär hemlighetsfullt nöjd med Ready Teddy. Och den här gången får vi samma känsla när det gäller Or Harry.

– Han är väl den bäste av mina två, men inte helt enkel och det finns egentligen fler frågetecken runt honom än runt Sam. Nu känns det som om vi har kommit rätt på Or Harry Jag har en bra känsla, men kanske inte lika stark som förra året. Så jag säger att han kan vinna om han får rätt löpning.

Jessica har sedan ett par år stall inne på Jägersro, men har utan tvekan haft sina största framgångar på gräs. Hon har vunnit ett par lopp inne på Klampenborg redan den här säsongen och förra året sprang hennes hästar in klart över en miljon på den danska banan. Hon reser också med jämna mellanrum upp till Blommeröd i mellanskåne för att kunna träna sina hästar på gräs.

– Det känns verkligen som om hela stallet är på uppgång. Hästarna känns helt enkelt dunderfina.

Kan sen inte låta bli att kika på startlistan till det danska derbyt förra året. Ready Teddy hade talet 80 – precis som Or Harry har i år. Den högst rankade hästen förra året var Silent Night på 87. Den högst rankade hästen i år är Crystal Keys med – 87!

Det finns kusligt många likheter.

– Jag hoppas att det är ett gott tecken, säger Jessica och skrattar.

Danskt Derby avgörs 16.23 på söndag.

Fakta: Övriga svensktränade i Danskt Derby

  • Crystal Keys, Lennart Reuterskiöld. Ryttare: Jacob Johansen.
  • Palm Springs, Nina Lensvik. Ryttare: Per–Anders Gråberg
  • Suspiciois Boy, Nina Lensvik. Ryttare: Martin Rodriguez.

Programblad och mer information hittar du på Klampenborgs hemsida

Se loppen på atg.se

Fakta: Övriga svensktränade i Danskt Derby

  • Crystal Keys, Lennart Reuterskiöld. Ryttare: Jacob Johansen.
  • Palm Springs, Nina Lensvik. Ryttare: Per–Anders Gråberg
  • Suspiciois Boy, Nina Lensvik. Ryttare: Martin Rodriguez.

Programblad och mer information hittar du på Klampenborgs hemsida

Se loppen på atg.se

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Landets hingstägare och Svenska Fullblodsavelsföreningen har under senare år sammanställt och producerat en hingstkatalog. I denna har hingsthållarna möjlighet att själva marknadsföra sina fullblodshingstar. Det är frivilligt att delta och informationen om hingstarna svarar hingstägarna själva för.

I dagarna har vi publicerat hingstkatalogen för 2026 på hemsidan. I denna finns tio fullblodshingstar presenterade. Om du dessutom är nyfiken på vilka avelshingstar som är verksamma i Danmark under 2026 finns även den danska hingstkatalogen upplagd.

> Hingstkatalogerna finner du här