Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Musse Hasselvall i ”Mitt liv som jockey”

3 juli 2013

ATG och OTW presenterar "Mitt liv som jockey", en webb-tv-serie där vi får följa Musse Hasselvall som under tio program skall brytas ner, byggas upp och omprogrammeras från kampsportare till galoppryttare.

Musse Hasselvall, som vi känner som programledare, regissör och kampsportsprofil skall nu äntligen följa sin dröm, sitt nyfunna kall och bli en jockey.

När Musse vann hästhoppningstävlingen Stjärnornas hoppning i Globen 2010 blev han än mer förälskad i hästsport. Han beslöt sig för att ta amatörryttarlicens för att kunna tävla i galopp, en sport han hört skulle vara både farligare och tuffare än den kampsport han utövade. En uppgift som visade sig svårare än Musse hade tänkt sig.

– Första gången jag red upp gick det åt helvete rent ut sagt, fastän jag var övertygad om att jag skulle fixa det, säger Musse.

– Trots att jag inte tränat så mycket tyckte jag inte att det fanns någon anledning att inte lyckas. Jag kände mig stabil men det visade sig att jag var allt annat än stabil.

Nu ger sig Musse på utmaningen igen, men den här gången har han tagit en av världens bästa jockeys, PA Gråberg, som sin coach och är bestämd på att klara sitt högt uppsatta mål: att bli en jockey.

– Det känns så otroligt att höra ljudet av hästar i galopp. Att känna djuret bredvid mot sitt eget ben - det är fantastiskt. Verkligt och overkligt på samma gång. Man sitter på en häst i 65 km i timmen, det är omöjligt att inte älska den grejen, säger Musse.

Musse och FylkingSå här såg det ut när Musse Hasselvall körde ponnylopp mot Gert Fylking i Bollnäs 2010. Foto: Foto-Mike

Mitt liv som jockey produceras av OTW för ATG och kommer att visas i 10 avsnitt med premiär på Expressen TV fredagen den 3 maj, och sen ett nytt avsnitt varje fredag.

Programmet kommer också att visas i Lunchgaloppen på TV4 Sport på söndagar och startar med ett dubbelavsnitt där den 12 maj.

– Som lillasyster till travet får galoppen ofta stå i skuggan, men med den här jättesatsningen galopperar sporten fram på egna, starka, fräscha och kaxiga ben, säger Pär Carlsson, Exekutiv producent ATG.

– Musse är en fantastisk person och en underbar idrottsutövare samtidigt som galoppsporten är tuff och krävande. Ingredienserna är rätt för att skapa unika program som kommer att locka nya intresserade till galoppen, säger Bo Thorp, chef för webb-tv på OTW.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Bro Park fält framifrån.jpg
Bro Park fält framifrån.jpg

Nästa år blir det 54 tävlingsdagar, lika många som i år. Säsongen öppnar på Bro Park söndag 4 april och avslutas där söndag 19 december. Läs mer

sm-vinnare
sm-vinnare

Precis som förra onsdagen är Jägersro värd för lunchgaloppen. Övrevoll tävlar torsdag kväll och Bro Park arrangerar V64-tävlingar på söndag. Den gångna helgen var det “Autumn Turf Finale” med sevärda SM-löpningar och på brittiska Ascot hyllades en ovanligt ung jockeychampion. Läs mer

Voix du Maitre
Voix du Maitre

Tränare Jan-Erik Neuroth och jockey Oliver Wilson var söndagens stora vinnare när Bro Park arrangerade ”Autumn Turf Finale” på söndagen. Hela tre segrar blev duons fina facit. Störst var fullträffen med obesegrade Voix Du Maitre i Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris. Tidigare på dagen tog stoet Crystal Love en efterlängtad seger i Ellicat Sprint. Trippeln fullbordades sedan med en lika efterlängtad viktoria för Strike Ten i SM Classic. Läs mer