Minnesord för Sonja Söderberg

22 januari 2024 15:55

En av svensk och skandinavisk galoppsports största personligheter har lämnat oss. Efter en längre tids sjukdom somnade Sonja stilla in den 9 januari i kretsen av sin familj.

Sonja Söderberg och Hot Quality

Det finns väldigt få människor som har förmågan att äga rummet, Sonja var en sådan person. Hon var aldrig obemärkt och var oftast omedelbart rummets medelpunkt. Vissa har det och andra inte, Sonja hade det i riklig mängd. Även om hon syntes och hördes var det alltid med vänlighet, skojfriskhet och omtanke i fokus. Sonja kunde, om någon, tala med bönder på bönders vis och med lärde män på latin. Högfärd fanns inte i hennes personlighet och hon blev alltid välkomnad med stora famnen oavsett var hon kom.

Galopphästar var Sonjas stora intresse under större delen av livet. Hennes första make Olaus Blichfeldt hade galopphästar under pseudonymen Österås Stuteri och sedan tidigt 70-tal började Sonja sitt eget hästägande under pseudonym Övrevoll Stuteri då de bodde ett stenkast från Övrevoll. Efter att ha blivit änka träffade hon så småningom Erik Söderberg i Stockholm och det minskade knappast galoppintresset. Tillsammans var dom ett unikt par som, förutom här hemma, även var hemmastadda på Englands och Frankrikes galoppbanor. Hästar och vinster passerade revy men svensk och skandinavisk galoppsport var alltid i fokus.

Under många år har Sonjas hästar i Sverige tränats av Lennart Reuterskiöld Jr. Det började på allvar med Hot Fudge som 2006 vann både Danskt Oaks och Mowerina och fick utmärkelsen Årets sto. Andra ston som utmärkt sig är Hot Chocolate och Hot Bagatelle. Den senare vann bl.a. Malmö Stads Pris, Altamiralöpning och Mischa Kahns Minneslöpning. Nu är det Una Matina och Hot Lady som tävlar, Una Matina som gav Sonja stor glädje när hon vann klassiska Dianalöpning/1000 Guineas.

Sonja älskade att vinna. Under de senaste åren blev hästarna och deras starter en källa till enormt engagemang och glädje för Sonja. Hon följde även sonen Finn’s hästar i Mr Ascot med stort intresse. Extra stolt och glad blev hon när Hot Fudge-dottern Hot Queen för Mr Ascot vann en Listedlöpning i Frankrike.

Vi hade under flera år varit bekanta med Erik och Sonja men det var för drygt 20 år sedan som bekantskapen utvecklades till en vänskap. En händelse som gjorde att kontakterna fördjupades var när Erik och Sonja ville göra något bestående för alla aktiva i skånsk galoppsport. Det var så Ascot banan kom till efter en stor donation på 5 miljoner kronor. Som tack för denna unika gåva utsågs Sonja och Erik till Hedersmedlemmar i Skånska Fältrittklubben.

Sonja har alltid haft ett väldigt driv och engagerade sig i flertalet organisationer och event i Norge och Sverige, så även i svensk avel och SÅEF’s åringsauktioner. Som bisyssla älskade Sonja att måla i olja och hennes tulpantavlor blev mycket omtyckta. Ytterligare aktivt intresse fann hon i golfen och bodde invid golfbanor i såväl Falsterbo som i Frankrike.

Att bli nära vän med Sonja var en ynnest och besöken i hennes älskade hus i Falsterbo var alltid en högtidsstund. När Sonja berättade om allt hon upplevt i världen lyssnade man och imponerades. Hennes bortgång lämnar stort tomrum och saknad.

Gullbritt och Bo Gillborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Great Lou
Great Lou

Jan–Erik Neuroth, Niels Petersen, Annike Bye Hansen, Julian McLaren, Ylva Brandt – och Kajsa Svensson Holmsten. Mitt bland stortränarna kommer den färska amatören med Great Lou i Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris. Läs mer

Flamboyant TOP
Flamboyant TOP

Trots att hösten börjar göra sig alltmer påmind är det fortsatt högt tryck i den skandinaviska galoppsporten. Jägersro, Övrevoll, Klampenborg och Bro Park tävlar alla de kommande dagarna. I Danmark rids klassikern St Leger och på Bro Park är det “Autumn Turf Finale” med bland annat SM-löpningar och Vinterfavoriternas Pris. Ute i den stora galoppvärlden laddar Ascot upp inför höstens största galoppfest; Champions Day. Läs mer

_D3C3743
_D3C3743

Svensk Galopp hade idag extrastämma avseende samarbetsavtal mellan SG och Skånska Fältrittklubben. Stämman biföll inte förslaget till avtal som lagts fram av Svensk Galopps styrelse. Styrelsen fick stämmans uppdrag att framläggande ett förändrat förslag till kommande höststämma som äger rum den 31 oktober. Läs mer