Foto: Privat
Minnesord för Robert Karlsson

Robert Karlsson tillsammans med sambon Nathalie.

Minnesord för Robert Karlsson

1 mars 2023 18:06

Galoppsporten har förlorat en god medarbetare och omtyckt kollega. Robert Karlsson blev bara 30 år och har lämnat oss alla i stor saknad och sorg.

Vi har förlorat en kollega och vän alldeles för tidigt.

Man brukar säga att kärt barn har många namn. Precis så var det med Robert; Robban, Robinho, Roberto, Herr Karlsson, Karlsson på taket m.fl.

När vi möttes av det tragiska beskedet att han somnat in blott 30 år gammal torsdag morgon stannade världen upp för oss.

I en liten organisation som vår är det fortfarande väldigt påtagligt med lite distans till det hela. Att förlora en person och tjänsteman som Robban är en stor förlust för oss alla på Jägersro och Svensk Galopp.

Robban handplockades för sin tjänst som anläggningschef på Jägersro under sensommaren 2021 av Anna Thelander.

Han hade alla kriterier som vi sökte till denna tjänst och infriade alla våra förväntningar under denna korta period vi fick privilegiet att arbeta med honom. Vilka problem som än uppstod, vem han än kontaktade och vad han än behövde lära sig så tog han emot det med ett ödmjukt och metodiskt lugn. Han besatt en beundransvärd social förmåga som de aktiva inom galoppsporten uppskattade.

Robban var en person som alltid var väl förberedd, strategisk och smart. Han satte alltid oss andra i främsta rummet och tvekade aldrig när han kunde hjälpa till.

Robban fick lämna oss alltför tidigt. Vi vet dock med säkerhet att han levde sitt liv till fullo varje dag och var älskad av så många. Vi på Jägersro har inte bara förlorat en kollega och vän, utan även en individ som bara genom sin existens tillförde mycket till galoppsporten.

Våra tankar finns hos Robbans familj, sambo Nathalie samt nära och kära.

/Kollegorna på Jägersro och Svensk Galopp

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_4856 copy-X3
DSC_4856 copy-X3

Från år 2016 har Jockeyklubben sponsrat ponnygaloppen genom en serie tävlingsdagar, Jockeyklubben Cup. Totalsegrarna i respektive kategori vinner ett utbildningspris. Till våra ponnyryttare i kategori C och D går resan till British Racing School i Newmarket, där fyra ungdomar erhåller detta lärorika, fina pris. I år kunde man även söka ett stipendium genom Triton så att ytterligare en kunde få följa med. Här kommer en reseberättelse av Stella Österlund, som tilldelades det stipendiet. Läs mer

karla-with-ak
karla-with-ak

Svensk Galopp och Jockeyklubben fortsätter sitt starka stöd till svensk hästavel. Även i år sponsras de svenskuppfödda hästar som säljs på den danska åringsauktionen Scandinavian Open Yearling Sales 2026 och som sedan tävlar i auktionens eget lopp, Dansk Galops Auktionsløb 2027. Läs mer

DSC_3903
DSC_3903

I ett soligt men mycket blåsigt Göteborg drog vi av semesterplåstret i ponnygaloppen och startade upp höstens tävlingar med fyra spännande lopp. Läs mer