Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Maserati snabbast i TrioKomben

19 juni 2013

En tuff resa utvändigt om ledaren inget som stoppade Maserati från att bärga den översta pallplatsen i lördagens TrioKomb på Täby Galopp. Under Leonard Rios höll den Vanja Sandrup-tränade fuxen undan till knapp seger för starkt avslutande Tiriac.

Maserati
Maserati och Leonard Rios höll undan till knapp seger före starkt spurtande Tiriac under Per-Anders Gråberg.

Maserati var snabb ur startboxarna och fanns med i tätgruppen redan från start. Från sin position utvändigt om den tidige ledaren Indian Flyer (Karlsson) tog han upp jakten på Smart Tiger (Magnusson) runt motorvägskurvan och kopplade segergreppet en bit in på upploppet.

Mitt på upploppet såg den Vanja Sandrup-tränade fuxen ut att gå mot en lekande lätt seger. Men favoritspelade Tiriac och Per-Anders Gråberg avslutade riktigt vasst över de avslutande 200 meterna och när mållinjen skars skilde det inte mer än ett huvud mellan de båda hästarna. Smart Tiger mattades något sista biten men räddade tredjeplatsen före fint spurtande Lista Lightning (Backlund).

Maserati har visat väldigt jämn form i år och aldrig varit sämre än fyra i sina nio framträdanden på tävlingsovalen. Det här var Bertolini-sonens andra fullträff. Han är uppfödd av Tor Harry Sigfridsson.

- Maserati är en jämn, ärlig och framför allt nyttig häst, som ägarkonsortiet SGS haft stor glädje av i år. Han kan vara lite entaktad så taktiken på förhand var att ligga med strax bakom de främsta, sade Vanja Sandrup efter segern värd 35 000 kronor.

- Under fjolårssäsongen hade Maserati problem med sina knän och därför gjorde han sina bästa prestationer på mjuka gräsbanor. I år har han varit betydligt fräschare och det var kul att se att han hanterade dirttracken så bra idag. Nästa start blir antagligen på Göteborg Galopp.

Rätt triokombination betalade 109 gånger pengarna och Komben gav 32,03.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Flamboyant TOP
Flamboyant TOP

Trots att hösten börjar göra sig alltmer påmind är det fortsatt högt tryck i den skandinaviska galoppsporten. Jägersro, Övrevoll, Klampenborg och Bro Park tävlar alla de kommande dagarna. I Danmark rids klassikern St Leger och på Bro Park är det “Autumn Turf Finale” med bland annat SM-löpningar och Vinterfavoriternas Pris. Ute i den stora galoppvärlden laddar Ascot upp inför höstens största galoppfest; Champions Day. Läs mer

sfk-jubileumslop-top
sfk-jubileumslop-top

Efter en intensiv galopphelg i Sverige är det endast lunchgalopp på Bro Park den här veckan. I helgen får vi istället rikta blickarna västerut mot Klampenborg och Övrevoll, som tävlar lördag och söndag. Läs mer

zakopane-top
zakopane-top

En fjärdeplats i Stockholm Cup International var ett formbesked som visade sig räcka långt i Skånska Fältrittklubbens Jubileumslöpning (L). Med Oliver Wilson vid tyglarna besegrade Jan-Erik Neuroth-tränade Zakopane fjolårsvinnaren Espen Hill med knapp marginal i den 2 400 meter långa Listed-löpningen på Jägersro. Läs mer