Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Marc Stott köpte toppbudet för 575 000 DKK på Scandinavian Open Yearling Sale

15 september 2018

Under gårdagens auktion på York Stutteri var en son till Wilshire Boulevard dagens dyraste häst. Köpare var tränare Marc Stott som fick punga upp med 575 000 danska kronor för att säkra åringen till sitt stall.

Hingsten, som är uppfödd på York Stutteri, hade nummer 57 (se katalogsidan här) och är en son till Wilshire Boulevard och Bernstein-dottern Gift From Sea. Mamman såldes själv för 145 000 guineas som åring. Gift FromThe Sea har tidigare lämnat två avkommor varav en av dessa har startat. Det är tvååriga Two Eyed Jack (Juniper Tree) som tränas av Lennart Jr Reuterskiöld. Two Eyed Jack vann en överlägsen seger i debuten med tio längder.

Stall Eko betalade 500 000 danska kronor för nr 69 (se katalogsidan här), en dotter till Appel Au Maitre och Eko Palace Bay. Det här är en helsyster till fina tvååringen Aperola som i Marc Stotts träning redan har tagit tre segrar. Uppfödare är Outback, Karsten Söndergaard.

Dyraste svenskuppfödda häst blev nr 24 (se katalogsidan här) en odöpt hingst efter Sea The Moon och Ryella som ropades in av Urban Jonsson/Stall Constantia för 380 000 danska kronor. Åringen är uppfödd av Kastanjegården Stuteri och välstammade stoet Ryella (Cozzene) har hittills lämnat tre vinnare från sex avkommor.

Totalt gick 74 åringar genom ringen på auktionen. Två av dessa fick inget bud. 39 åringar återropades och 33 såldes. Av dessa såldes åtta hästar för mellan 100 000 och 200 000 danska kronor och fem hästar gick under klubban för 380 000 upp till 575 000 danska kronor.

Lotta Malmborg

Läs mer på www.yearlingsale.dk

 

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Stockholm Cup 2024
Stockholm Cup 2024

Den här veckan kan alla galoppfans i Skandinavien se fram emot en riktigt spännande och fullspäckad weekend. På fredag arrangeras den stora åringsauktionen i Danmark, som sedan följs upp med Dansk Auktionsløb på Klampenborg under lördagen. Därefter kulminerar helgen med årets främsta storloppsfest på Bro Park med Stockholm Cup International som söndagens huvudnummer. Läs mer

Ami De Vega Oslo Cup TOP
Ami De Vega Oslo Cup TOP

På söndag arrangerar Bro Park årets största tävlingsdag med Grupp 3-löpningen Stockholm Cup International som givet huvudnummer. Därutöver rids ytterligare tre löpningar med Listed-status. Nedan finner du startfälten till de fyra Black Type-löpningarna. Ett klick på respektive häst leder dig vidare till galopp-appen med massor av information. Läs mer

Anette Brink victory corner
Anette Brink victory corner

Bubbel med Babben, köp av galopphäst och seger i första starten som hästägare. För Anette Brink från Stockholm blev första besöket någonsin på galopp inledningen till något mycket mer. Det blev en helt ny hobby och massor med nya kontakter och bekanta. Läs mer