Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Många med chans i ett öppet Malmö Stads Pris

10 juli 2017

Malmö Stads Pris över 1730 meter är en öppen historia i år. Det är svårt att på förhand peka ut en storfavorit. Fredrik Otter analyserar loppet inför Derbysöndagen på Jägersro den 16 juli.

spitzbergen
Stallet har höga tankar om Spitzbergen

 

Malmö Stads Pris (Sofierolöpning) är känt som “Korta Derbyt” och har lockat 11 hästar som anser att de inte är som allra bäst över 2400 moch därför väljer att kämpa om 500.000 kr över 1730 meter.

Spitzbergen debuterade i Frankrike och i livets andra start kom första segern vilket
skedde på Övrevoll. Niels Petersen pratade om att det var en av de bästa hästar han tränat vilket omgående gjorde Spitzbergen till en av Derbyfavoriterna. Slagen hela 15 längder i Derby Trial fick man överge Derbyplanerna och i Norskt 2000 Guineas blev det blott en sjundeplats. Det är alltså frågetecken kring formen, men ett löfte som Spitzbergen är alltid en attraktion. Niels Petersen tränar även Danny K som var en av Skandinaviens bästa tvååringar. Han gick väldigt bra i Voterlöpning och populäre PerAnders Gråberg sitter som vanligt i sadeln.

Wido Neuroth sadlar ut Dardenne med segerförhoppningar. Dardenne vann 2000 Guineas på Bro Park och har segrat på Jägersro tidigare. Dardenne var åtta i Voterlöpning, tre längder efter Danny K.

Dardenne
Dardenne vann Jockeyklubbens 2000 Guineas på Bro Park och startar på söndag i Malmö Stads Pris

 

Bröderna Reuterskiöld har laddat för att ta emot den norska armadan och Fredrik sadlar ut
Amazing Prince och Hansmajestät. Amazing Prince kom igång sent och blev av med sitt
maiden i början av juni. Hansmajestät kom också igång sent och debuterade med seger
i april. Fredrik Reuterskiölds duo behöver höja sig, men har potentialen att göra just det.

Lennart Reuterskiöld jr har med Spicy Mix och Jessy’s Wonder. Den sistnämnda lovade
väldigt mycket som tvååring, men har inte riktigt fått till det i år. Han såg länge fin ut i
Voterlöpning där han efter lite otur blev elva, vilket inte reflekterar kapaciteten. Spicy Mix är ett mycket fint sto som var tvåa i Kriteriet. Hon prövades över lång distans på
Göteborg senast och fann för gott att sikta på dagens distans istället. Mormor till Spicy Mix
är Just Walk On By som lämnat Double Net, segrare i Svenskt Derby år 2000.

Jessys Wonder
IKC Racings Jessy's Wonder letar efter tvåårsformen.

 

Hemmalaget representeras även av Jessica Longtränade Freestyler och Binoche tränad
av Jan-Erik Pettersson. Freestyler var elva i Jockeyklubbens 2000 Guineas och trea i
Danskt 2000 Guineas så distansen är den rätta. Binoche gick bra i Mowerina som fyra, men har en del att bevisa på dirttrack.

Talisman åker över bron med Bent Olsen. Den franskuppfödde hingsten är intressant
stammad och ägs av Lone Kaj Nielsen vilket brukar betyda att det finns kapacitet. Det är
första starten på dirttrack och det kan mycket väl vara nyckeln till framgång.

Tävlingarna på Jägersros Derbydag går av stapeln nu på söndag den 16 juli med första start klockan 12.50.

Klicka här för att komma till Sport & Spelsidan där du hittar all info om Derbydagen i aktuell ruta

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lady Irene Oaks TOP
Lady Irene Oaks TOP

Niels Petersen-tränade Lady Irene briljerade i ledningen tillsammans med Carlos Lopez och hemförde enkelt klassikern Svenskt Oaks, stonas eget Derby på Jägersro. I kortvarianten Altamiralöpning lämnade Zensation med sin tränare Madeleine Smith i sadeln motståndarna bakom sig genom sista sväng och vann lekande lätt. Läs mer

Doc Holliday och Mazikeen
Doc Holliday och Mazikeen

Den här veckan väntar en fantastisk weekend för alla galoppvänner. På lördag rids Dansk Derby tillsammans med ett flertal andra större löpningar på Klampenborg. Och på söndag möts våra bästa treåriga ston i klassikern Svenskt Oaks på Jägersro. I England arrangeras Glorious Goodwood. Fredrik Reuterskiöld har anmält toppsprintern Lamborghini BF till en Grupp 2-löpning. Läs mer

Young Riders 2026
Young Riders 2026

Jacob Kvisla vann visserligen inga av de tre finalomgångarna i Ole Larsen Young Riders Championship på Jägersro på onsdagen. Men med ett starkt försprång från de tidigare deltävlingarna i Skandinavien och tre fina placeringar räckte det hela vägen. Han höll undan för Evelina Rönnlund och Lorenzo Putzulu i kampen om det åtråvärda priset för unga lärlingar och jockeys. Läs mer