Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Malle siktar mot guld igen

5 november 2014

Madeleine ”Malle” Smith och hennes Stall Medea vann för andra året i rad Riksgaloppen. I fjol hette hästen Senator Sam och i år var segervapnet Shepherd Gate. Nu har Malle varit i England och köpt hem den häst som hon hoppas ska ge henne den tredje raka segern i Riksgaloppen, hingsten Typhoon Season.

top_senator sam
Malle och Senator Sam efter en av deras segrar 2013.

Madeleine Smith, som inte bara tränar utan även själv rider sina hästar i loppen, har haft stor framgång i Riksgaloppen. Inte bara för att hon vunnit två gånger utan även för att hon vågat kliva fram i rampljuset.

-Riksgaloppen har varit nyttig för min personliga utveckling. Innan jag blev Rikstränare så tyckte jag att det var mindre kul att bli intervjuad men nu har jag faktiskt börjat tycka att det är ganska kul, menar Malle.

I söndags blev det klart att Malle för andra året i rad vinner Riksgaloppen. Totalt har hennes Rikshästar Senator Sam och Shepherd Gate vunnit åtta segrar under sin tid inom Riksgaloppen, ett imponerande resultat. Då Shepherd Gate korsade mållinjen som fyra i Mischa Kahns Minneslöpning var segern i Riksgaloppen 2014 bärgad och många entusiastiska ägare, de flesta klädda i orange, jublade!

-Det är så många positiva ägare som är med och det kändes fantastiskt att vinna och bli hyllad på det sättet, säger Malle.

shepherd gate square
Shepherd Gate

På söndag säljs hästarna på auktionen på Jägersro och om Malle lyckas att köpa hästen så kommer han att ägas av ett konsortium i 100 delar.

-Intresset är ganska stort och vi håller som bäst på att ta emot intresseanmälningar från både nya och gamla ägare som vill vara med och äga Shepherd Gate nästa år.

Den som vinner Riksgaloppen har en plats som Rikstränare året därpå. Därför finns alltså Stall Medea och Madeleine Smith med på 2015 års laguppställning. Hon har redan handlat sin nya Riksgaloppör, tvååriga hingsten Typhoon Season.

- Typhoon Season har startat tre gånger i sitt gamla hemland, England. Där har han vunnit ett lopp och har en timeform på 81, vilket förmodligen ger ett handicaptal här hemma på 81. Det verkar vara en trevlig individ och nu siktar vi på tredje raka segern inom Riksgaloppen, avslutar en peppad Malle.

 

Lotta Malmborg

 


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer

Bro Park fält framifrån.jpg
Bro Park fält framifrån.jpg

Nästa år blir det 54 tävlingsdagar, lika många som i år. Säsongen öppnar på Bro Park söndag 4 april och avslutas där söndag 19 december. Läs mer