Maija vill satsa nu för att vara beredd när det vänder

5 september 2024 13:23

Det började med en tur till Sonja Olsson på Östesäby. Planen var att hitta en hingst som skulle fungera som pappa till en fälttävlanshäst. Det slutade med att det blev en framgångsrik galopphäst. Idag drömmer Maija Karresmaa Asplund om att bli uppfödare på heltid.

– Jag tror att det är läge att satsa nu. Det måste vända snart och då kommer det att var brist på fina hästar, analyserar Maija.

Maija Karresmaa

Maija Karresmaa Asplund tillsammans med Hayai Kachi, första avkomman undan stoet A Star Is Born.

Om vi backar bandet till 1991 så var det stoet Sally Ell som skulle betäckas. Tanken var Modern Pleasure, men väl på plats hos Sonja fick Maija syn på Greek Song. Och så blev det.

Resultatet blev Huckleberry Finn. Han såg fin ut. Maija började träna honom, men insåg efter ett tag att det kanske inte var så lätt. Hon frågade Tommy Gustafsson, stortränare på Täby på den tiden, om han ville träna hästen och Tommy svarade efter att ha testat den.

– Den här är startklar, den behöver bara lära sig startboxarna.

Så Huckleberry Finn blev en duglig starthäst, vann sex lopp och tjänade nästan 190 000 kronor. Brorsan Tom Sawyer som föddes ett par år senare, såldes till Sigyn och Håkan Dysell och tjänade över 700 000 kronor.

A Star Is Born

A Star Is Born

Maija var länge involverad i sporten, jobbade för Sonja Olsson, Tommy Gustafsson, Hans-Inge Larsen och Patrick Wahl. Men uppfödningen har av olika anledningar legat vilande, fram till för ett par år sedan. Hon smet in i sporten igen via Min Galopphäst och Jessica Ohlsson. Såg A Star Is Born och tänkte:

– Om jag någon gång får möjlighet ska jag köpa den hästen.

Och den möjligheten dök upp. Idag är A Star Is Born, eller Uma som är hennes stallnamn, avelssto hos Maija. Hon har en avkomma efter Devil’s Drink som är född 2023 och lystrar till Hyai Kachi och är till salu.

– En jättefin häst. Tyvärr tog sig inte ”Uma” förra året, men hon är nu dräktig med Devil’s Drink igen.

maija-k-5

Maija delar gärna ägarskapet och visar stolt upp åringen Hyai Kachi hemma på gården.

Det hörs på Maija att hon inte är den som ger sig i första taget. Hon har fått en delägare i A Star Is Born, ser gärna delat ägarskap på stona. Just nu letar hon också efter fler ston för att kunna utöka sin verksamhet. I planerna finns också en liten gård för att underlätta verksamheten.

– Jag är rätt rörlig och kan flytta, så jag hoppas hitta något passande.

Precis lika flexibel är hon är det gäller Hyai Kachi.

– Får jag inte rätt pris för henne så tar jag ut min amatörlicens och tränar henne själv.

I en tid när många uppfödare har det tufft vågar Maija se framåt. Hon är övertygad om att det kommer ljusare tider och att det gäller att satsa nu för att vara bered när efterfråga ökar.

Maija, och hennes finske delägare, kommer att vara på plats på Bro Park på söndag. Svarar gärna på frågor och lovar att sprida optimism och framtidstro omkring sig.

Om artikeln:

Denna artikel är en del av Svensk Galopps programsatsning för att stimulera svensk fullblodsavel. Projektets syfte är att skapa en positiv bild av den svenskuppfödda hästen, samt stärka kontakten mellan uppfödare och sportens övriga intressenter. Programmet finansieras med medel från Hästnäringens Nationella Stiftelse (HNS).

Om artikeln:

Denna artikel är en del av Svensk Galopps programsatsning för att stimulera svensk fullblodsavel. Projektets syfte är att skapa en positiv bild av den svenskuppfödda hästen, samt stärka kontakten mellan uppfödare och sportens övriga intressenter. Programmet finansieras med medel från Hästnäringens Nationella Stiftelse (HNS).

Fler nyheter, artiklar och annonser

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

Sto och föl i hage
Sto och föl i hage

För 2026 har Svensk Galopps styrelse beslutat att justera reglerna för utbetalning av uppfödarpremier. Läs mer

Jägersro - race - TOP
Jägersro - race - TOP

Bristande kunskap om fullblodens hovar kan i övergången från galopp till ridhäst leda till allvarligt lidande – i värsta fall avlivning. Galoppsportens tränare och Svensk Galopp larmar om ett dolt men växande hästvälfärdsproblem. Läs mer