IMG_0917_heic.jpg

Lill Gusén Hammar lämnar som vd för Svensk Galopp

17 maj 2021 12:00

Svensk Galopps vd Lill Gusén Hammar har beslutat att avsluta sin tjänst som vd för Svensk Galopp.

I samråd med styrelsen har jag beslutat att avsluta min tjänst som vd för Svensk Galopp.

Det har varit en kort men spännande och intressant tid.

Det finns ett stort engagemang och vilja inom sporten och jag vill tacka alla som bidragit i mitt arbete.

Jag tror på en positiv framtid för Svensk Galopp men just nu står sporten inför ett antal utmaningar både på kort och lång sikt.

Jag känner att jag inte är rätt person att driva dessa frågor och väljer därför att lämna min tjänst.

Jag avslutar även mitt uppdrag som styrelseledamot i Svensk Galopp.

Med tillönskan om en positiv utveckling för vår sport,

Lill

Fler nyheter, artiklar och annonser

Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg
Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg

Svensk Galopps styrelseordförande Björn Nilsson har i helgen valt att avgå med omedelbar verkan från rollen som styrelseordförande och ledamot i Svensk Galopp och Svensk Galopp AB. Läs mer

Susanne Afzelius DSC02173
Susanne Afzelius DSC02173

Svensk Galopps styrelse har utsett Susanne Afzelius till ny vd för Svensk Galopp AB. Hon tillträder tjänsten den 5 oktober och efterträder Björn Nilsson, som efter ungefär två år som vd har tagit över som styrelseordförande i Svensk Galopp. Läs mer

12 juni 2026 | Notis Rekrytering av ny vd

Styrelsen i Svensk Galopp arbetar tillsammans med ett rekryteringsföretag för att hitta en ny vd för Svensk Galopp.

Vi hyser gott hopp om att kunna meddela tillsättningen under sommaren. Fram tills att en ny vd är på plats träder anläggningschef Pierre Sjödell in som tillförordnad vd. Tjänsten har tillsatts efter sedvanlig MBL-förhandling.