Foto: Peter Knutson / Kungahuset.se
Carl_XVI_Gustaf_Drottning_Silvia_Foto_Peter_Knutson_Kungahuset.se (1).jpg

Kungaparet besöker Bro Park

19 augusti 2022 11:19

Om en månad får galoppbanan Bro Park kungligt besök. DD.MM. Konungen och Drottningen närvarar vid de stora galopptävlingarna i Bro den 18 september.

Galoppsporten har fått ett glädjande besked: Kungaparet besöker galopptävlingarna och delar ut pris i de två hinderlöpningarna H.M. Konungens Pris samt H.M. Drottningens Pris på Bro Park den 18 september.

– Vi ser mycket fram emot besöket och är glada över att Kungen och Drottningen vill ta del av vår vackra sport, säger Harald Dörum som är vd för Svensk Galopp.

– Tävlingsdagen den 18 september är en av våra absoluta höjdpunkter på året. Det är ett mycket fint program med de två kungliga hinderlöpningarna och vår största slätlöpning Stockholm Cup International. Dessutom avgörs ett lopp för de allra minsta ponnyerna och deras ryttare, fortsätter Harald Dörum.

Detta blir Kungaparets första besök på Bro Park. Den nya galoppbanan invigdes 2016 och ersatte Täby Galopp som stängde samma år.

– Det är hedrande att få visa Kungen och Drottningen vår nya galoppbana i Bro. Jag tycker att Bro Park är norra Europas bästa tävlings- och träningsanläggning för galoppsport och vi ser fram emot att visa upp den, avslutar Harald Dörum.

Kungahuset har en nära koppling till galoppsporten och en lång historia i sporten. Arvprins Gustaf Adolf, Kungens framlidne far, var en framstående kapplöpningsryttare över hinder och tillhörde eliten bland amatörryttarna omkring 1930. Kungafamiljen har också ett långt engagemang i galoppföreningen Jockeyklubben.

Även utomlands har galoppsporten en kunglig koppling och kallas ofta för ”the Sport of Kings”. Storbritanniens drottning Elizabeth II äger flera galopphästar och besöker Royal Ascot varje år.

På sidan Stockholm Cup finns mer information om tävlingsdagen.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jägersro kurva top
Jägersro kurva top

Semestern är över för många och i väntan på sensommarens storloppsfester bjuder de närmaste dagarna på lite mer “vardaglig” galopp runt om i Skandinavien. Bro Park tävlar redan tisdag kväll och Övrevoll torsdag. I helgen blir det kapplöpningar på båda sidor av Öresund. Läs mer

intsaab-top
intsaab-top

Under helgen den 7–9 augusti kommer publikplatsen på Bro Park att fyllas med bilar och utställare. International Saab Club Meeting lockar motorentusiaster från när och fjärran. Arrangören räknar med stor publiktillströmning. Läs mer

Svepet 32 Top
Svepet 32 Top

Efter ett minst sagt händelserikt veckoslut med både Derby och Oaks väntar nya spännande dagar i galoppens värld. På onsdag är det lunchgalopp på Bro Park. Övrevoll tävlar som vanligt torsdag kväll och på lördag galopperas det i danska Ålborg. Sedan avslutas veckan med årets stora familjedag på Göteborg Galopp med bland annat Göteborgs Stora Pris. Läs mer