Foto: Peter Knutson / Kungahuset.se
Carl_XVI_Gustaf_Drottning_Silvia_Foto_Peter_Knutson_Kungahuset.se (1).jpg

Kungaparet besöker Bro Park

19 augusti 2022 11:19

Om en månad får galoppbanan Bro Park kungligt besök. DD.MM. Konungen och Drottningen närvarar vid de stora galopptävlingarna i Bro den 18 september.

Galoppsporten har fått ett glädjande besked: Kungaparet besöker galopptävlingarna och delar ut pris i de två hinderlöpningarna H.M. Konungens Pris samt H.M. Drottningens Pris på Bro Park den 18 september.

– Vi ser mycket fram emot besöket och är glada över att Kungen och Drottningen vill ta del av vår vackra sport, säger Harald Dörum som är vd för Svensk Galopp.

– Tävlingsdagen den 18 september är en av våra absoluta höjdpunkter på året. Det är ett mycket fint program med de två kungliga hinderlöpningarna och vår största slätlöpning Stockholm Cup International. Dessutom avgörs ett lopp för de allra minsta ponnyerna och deras ryttare, fortsätter Harald Dörum.

Detta blir Kungaparets första besök på Bro Park. Den nya galoppbanan invigdes 2016 och ersatte Täby Galopp som stängde samma år.

– Det är hedrande att få visa Kungen och Drottningen vår nya galoppbana i Bro. Jag tycker att Bro Park är norra Europas bästa tävlings- och träningsanläggning för galoppsport och vi ser fram emot att visa upp den, avslutar Harald Dörum.

Kungahuset har en nära koppling till galoppsporten och en lång historia i sporten. Arvprins Gustaf Adolf, Kungens framlidne far, var en framstående kapplöpningsryttare över hinder och tillhörde eliten bland amatörryttarna omkring 1930. Kungafamiljen har också ett långt engagemang i galoppföreningen Jockeyklubben.

Även utomlands har galoppsporten en kunglig koppling och kallas ofta för ”the Sport of Kings”. Storbritanniens drottning Elizabeth II äger flera galopphästar och besöker Royal Ascot varje år.

På sidan Stockholm Cup finns mer information om tävlingsdagen.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Morecentsfrom KY
Morecentsfrom KY

Det handlar mycket om St Leger den kommande veckan. På torsdag rids den norska upplagan på Övrevoll och i helgen avgörs det prestigefyllda kraftprovet såväl i Storbritannien som på Irland. Hemma i Sverige är Bro Park värd för lunchgaloppen och Jägersro avslutar veckan med V64-tävlingar. Läs mer

breeders-dubbel-top
breeders-dubbel-top

Den skandinaviska galoppveckan inleds med lunchgalopp i Norge. På lördag är det Damernas Dag på Klampenborg med klassikern Dansk Oaks. Sedan avslutar Göteborg Galopp veckan med V64-tävlingar på söndag. Läs mer

Bruce Almighty
Bruce Almighty

Tränare Niels Petersen och Stall Trick or Treat firade stora triumfer när Bro Park arrangerade penningstinna Breeders’-löpningar på söndagen. Först hemförde fyraåriga Grab The Moment Breeders’ Trophy Mile under Carlos Lopez. Men störst var segern med treåriga Bruce Almighty. Tillsammans med Per-Anders Gråberg var Appel Au Maitre-sonen helt överlägsen i Breeders’ Trophy Classic med över 900 000 kronor i förstapris. Läs mer