Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Kompletterande information om dressning av gräsbanor

24 oktober 2017

Här kan du läsa lite kompletterande information om varför man dressar gräsbanor.

Förra veckan kom en artikel med information om hur man sköter en gräsbana. Vi fick några frågor angående dressning av banan (kul att många engagerar sig) och här kommer ett förtydligande om varför man dressar en bana med sand.

Anders Lundqvist Sportgräs förklarar:

-Under året bryter banan ner både gräsklipp och gamla rötter som bildar nytt organiskt material, mestadels i det översta lagret av gräsytan. Gräsklippet förmultnar ganska snabbt medan gamla rötter bryts ner långsamt. De gamla rötterna bildar ett torvmullsliknande material i ytan som på fackspråk kallas thatch. Thatch går att likna med en tvättsvamp. När den är torr blir den hård och vatten avstötande, när den blir blöt blir den mjuk, hal och vattenhållande. Lite thatch ca 5 - 10 mm är bra, men blir det mer kommer banan att få problem med svampsjukdomar, vatten och näringshållande ytlager som medför ”latrötter” (rötter som ligger kvar på ytan) och ännu mer thatch. Detta blir en ond cirkel om man inte får ner sand i banan.

Det är därför vi måste tillsätta sand, d v s att man dressar banan. Sanden tränger ner och gör bland annat att mer luft kommer in i thatchen så att den kan brytas ner. Sanden skyddar dessutom plantan, tillväxtpunkten, och jämnar ut banan så att ytan blir mindre hal. Det blir dessutom lättare för vatten att tränga ner i banan då sand, till skillnad mot jord och lera, inte är vattenhållande utan släpper ner vattnet. Banan blir absolut inte stummare av att man dressar den, snarare tvärtom. Det som avgör banans hårdhet är många olika faktorer, vilket vi återkommer till framöver.

Lotta Malmborg

Relaterade artiklar:
Hur sköter man en gräsbana under hösten
Gräsbanan på Bro Park blir bättre och bättre

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

flamboyant top
flamboyant top

Det tävlades om riktigt fina prispengar i storloppen på Bro Park i söndags. Men hästen som tog hem den största prischecken startade varken i Stockholm Cup eller i Bro Park Sprint Championship. Istället var det Flamboyant, ett svenskuppfött tvåårigt sto i träning hos Patrick Wahl, som i ett nafs kunde lägga totalt 600 000 kronor till sitt vinstkonto efter en klockren prestation i Magic Million. Redan nu på fredag säljs nästa års vinnare på Bro Parks stora åringsauktion. Läs mer

Schamyl och Lamborghini BF
Schamyl och Lamborghini BF

Storlopps-yran på Bro Park har knappt hunnit lägga sig innan vi blickar fram mot en ny spännande galoppvecka. Jägersro arrangerar lunchgalopp. Sedan går den stora Galoppauktionen av stapeln på Bro Park med tävlingar dagen därpå. På söndag är det Breeders-dag på Övrevoll med flera stora uppgörelser. Läs mer

Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg
Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg

Svensk Galopps styrelseordförande Björn Nilsson har i helgen valt att avgå med omedelbar verkan från rollen som styrelseordförande och ledamot i Svensk Galopp och Svensk Galopp AB. Läs mer