Foto: Burt Seeger
MLXZ-plY Freemanip 23 juli.jpeg

Freemanip och Cornelia Hartsmar slog av hela fältet efter rykande slutspurt första gången ut över 650 meter.

Klampenborg 23 juli: Freemanip, Sir Macken och Ignacia visade storform

25 juli 2022 15:15

Klampenborg hade inte lika bra väder som vi faktiskt varit vana vid många gånger under säsongen, men det var däremot många prestationer som värmde. Banan klassades som god och det såg ut som om det fanns en del svikt i den.

Ignacia (e. Appel Au Maitre) vann enkelt dagens tredje lopp under Elione Chaves över 1400 meter efter en mersmakande insats. Tränar gör Cecilia Sjöholm och Georg Sjöholm äger. Uppfödare är Stall EOS.

Pia Göransson tränar Sir Macken (e. Maxios) som såg så där härligt löpsugen ut som han kan när han är i storform. Tillsammans med Jacob Johansen blev segern lätt över 1800 meter. Jan och Maj-Lis Marttorp äger.

Freemanip (e- Manipulator) och ridande Cornelia Hartsmar stod för en väldigt bra insats när de vann ”Super Sprint” över 650 meter mot garvade specialister. Första gången ut på den ovanliga distansen startade ekipaget tveksamt, men när han slapp sprutet och styrdes ut i banan så accelerade han på ett imponerande och publikfriande sätt till en säker seger efter en snygg ritt. Stall Doncaster HB äger och Peter Jardby tränar.

Vi noterar också att Bent Olsen-tränade Happy Feet segrade i Produce Stakes.

Läs mer: Lopprepriser på derby25.dk, nyheter på Galopsport.dk och Galopservice.dk, resultat på Galopinfo.dk och kommande tävlingar på Galopbane.dk

Fler nyheter, artiklar och annonser

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer

Bro Park fält framifrån.jpg
Bro Park fält framifrån.jpg

Nästa år blir det 54 tävlingsdagar, lika många som i år. Säsongen öppnar på Bro Park söndag 4 april och avslutas där söndag 19 december. Läs mer