Foto: Burt Seeger
FIFTYSHADESFREED_MGL3427

Annie Nilsson-Lindahl och Fiftyshadesfreed stormar mot seger före Civilon och Carlos Lopez (invändigt).

Klampenborg 16 september: Sex av nio vinnare svensktränade i sommarvärmen

17 september 2023 13:49

Som så ofta var det en härlig dag på galoppbanan för den stora publiken när Klampenborg arrangerade tävlingar under lördagseftermiddagen. Den här dagen kom att bli en formidabel svensksuccédag med seger efter seger efter seger...

Det andra loppet gick över 1400 meter och franskfödda Miss Lilibeth (e. Shalaa) segrade för första gången i åttonde starten under Jacob Johansen. Stoet avslutade riktigt starkt och infriade favoritskapet. Jessica Long tränar och Light Valley Stud äger.

Irlandsfödde elitveteranen Fiftyshadesfreed (e. Verglas) gjorde sin 107 start och segrade för 23:e gången under Annie Nilsson-Lindahl i lopp tre. Tolv år gammal är han löpsugen värre och hade inför starten handicaptal 87 och lär gå upp lite nu. Han fick jobba för att slå formtoppade Civilon och Carlos Lopez (F. Castro), men det var en stark och solid insats. Lennart Jarvén tränar. Han äger också ihop med Investment AB Balticum.

Det femte loppet vanns av danskuppfödda Checkered Ninja (e. Sidestep) och Carlos Lopez. Segern var övertygande före Ravaillac (M. Persson). Kajsa Lindsjö tränar och BS Racing äger. Distansen var 1800 meter.

Sedan var det dags direkt igen för det sjätte loppet såg Casivo (e. Casamento) som vinnare över 1800 meter och det var återigen Carlos Lopez som satt i sadeln. De fick sträcka på sig för att hålla undan för Our Flame som fick samma tid. Det var tredje årssegern för stoet som tränas av Klampenborgspecialisten Gina Rooth som också äger ihop med Jonas Persson. De har också fött upp tillsammans med Isabell Persson.

Det var inte slut där utan i lopp sju så small det till igen. Legacy Heart (e. White Soxs) vann för tredje gången i år. Martin Rodriguez red ett smart lopp i ett litet fält och segermarginalen blev till slut trefjärdedels längd över 2200 meter. Maria T Olsson äger och tränar. Stallbackarna HB är uppfödare.

Lopp nio var tävlingsdagens sista lopp och visst skulle det bli en sexling till den svenska tränarkåren till slut. Elione Chaves lotsade Express Yourself (e. Aces Star) till karriärens första seger över 1200 meter när de spurtade förbi Hall Of Fame (Y. Nilsson) sista biten. Segermarginalen blev en och en halv längd. Vivika Nilsson både tränar och är uppfödare. Hon äger också stoet tillsammans med Nasim Naraghi. Gräsbanan klassades som god under dagen.

Fabellaløb över 2400 meter vanns av franskfödda Save The Queen (e. Churchill) och Rebecca Stålhandske. Sandie Kjær tränar.

Läs mer: Lopprepriser på derby25.dk, nyheter på Galopsport.dk och Galopservice.dk, resultat på Galopinfo.dk och kommande tävlingar på Galopbane.dk

Fler nyheter, artiklar och annonser

Young Riders 2026
Young Riders 2026

Jacob Kvisla vann visserligen inga av de tre finalomgångarna i Ole Larsen Young Riders Championship på Jägersro på onsdagen. Men med ett starkt försprång från de tidigare deltävlingarna i Skandinavien och tre fina placeringar räckte det hela vägen. Han höll undan för Evelina Rönnlund och Lorenzo Putzulu i kampen om det åtråvärda priset för unga lärlingar och jockeys. Läs mer

Espen Hill och Jacob Kvisla
Espen Hill och Jacob Kvisla

Efter förra veckans uppehåll tävlas det på samtliga tre banor i Sverige de kommande dagarna. Redan ikväll, tisdag, rids åtta löpningar på Bro Park. På onsdagslunchen avgörs Ole Larsen Young Riders Championship på Jägersro. Sedan avslutar Göteborg Galopp veckan. Det blir en fullspäckad söndag med både galopp och trav. Läs mer

Svepet Derby TOP
Svepet Derby TOP

Efter söndagens stora Derbyfest på Jägersro tar den svenska galoppsporten ut en liten “semestervecka”. För att uppleva galopp i Skandinavien får vi istället rikta blickarna mot Övrevoll och Klampenborg, som tävlar torsdag och lördag kväll. Läs mer