Babben Larsson - King Cole.jpg

Kan Babben Larssons häst vinna Songline Classic?

28 oktober 2021 20:31

Babben Larsson är komiker, skådespelare, sångerska, programledare – och galopphästägare. På söndag kan hennes King Cole vinna Songline Classic (L) på Bro Park. "Tyvärr kan jag inte vara på plats, vi har direktsändning, men så fort jag kan ska jag titta på loppet i telefonen."

Babben, ja egentligen heter hon ju Barbro Karin Viola Westerlund Larsson, kommer från Gotland och när vi undrar hur det kan komma sig att en gotlänning hamnat i galoppsporten så är svaret givet.

– I grunden är jag en hästtjej. Jag har ridit mycket, men la hjälmen på hyllan för 15 år sedan. Senast jag red lite var på Island för fem-sex år sedan.

Nu är det ju ändå ett visst steg från ridning till galopp – och galoppsporten är ju inte direkt stor på Gotland.

– (skratt). Nej, där finns det mest russtravare…

Men hästtjejen Babben turnerade en del med pianisten Kenneth Staag som tillsammans med hustrun Lena sedan många år är hästägare. Och det var under gemensamma turnéer som intresset för galopp skapades.

– Plötsligt gick de undan för att se ett lopp, sen kom de tillbaka och skålade i champagne. Jag tyckte det verkade kul så jag frågade om jag inte kunde få vara med på en häst.

Babben har varit med på andelshästar i fem år, men King Cole är hennes egna häst.

– Han var med i konsortiet från början, men sen blev det tal om att kanske sälja honom. Och nej, det kunde jag inte göra. Så jag frågade om jag inte kunde få köpa honom och det gick ju bra.

Som gammal hästtjej har Babben ett speciellt förhållande till sina hästar. Det är en regel att varje gång hon åker till sommarstugan utanför Enköping så ingår det också ett besök hos tränaren Patrick Wahl och hästarna på Bro Park.

– Det är så trevligt att åka förbi med lite morötter och prata med hästarna.

Nu är ju Babben stekhet i TV med ”1 mot Sverige”, annars försöker hon hinna vara på plats när hästarna ska tävla. Fast inför starten på söndag så ligger Babben, för att tala tränarspråk, rätt lågt.

– King Cole har ju varit jätteduktig i år och vunnit tre lopp, men nu har han inte startat på ett tag så jag vet inte riktigt hur statusen är. Sen är han lite speciell om inte banan passar.

Så Babben har inte några högre förväntningar, tycker mest att det ska bli kul att King Cole ska tävla och har noterat att det blir en sudd pengar bara han tar sig i mål.

Och skulle det bli succé, så har ju Kenneth och Lena Staag lärt Babben hur man firar inom galoppsporten.

Fler nyheter, artiklar och annonser

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.

ATkursHT24 RoseMarie
ATkursHT24 RoseMarie

Under våren arrangerar vi en introduktionskurs, en amatörtränarkurs, en tappskokurs, en ryttarlicenskurs, tre ponnylicenskurser, temaföreläsningar samt utbildningsdagar för ryttare. Läs mer