Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Jägersro onsdag: Åtta lopp med välfylld V4:a

24 oktober 2016

I morgon, onsdag står Jägersro värd för lunchgaloppen. Tävlingarna inleds med en spännande V4:a och totalt rids åtta löpningar.

Saarim
Saarim

 

Onsdagens V4-omgång inleds med en stayerhandicap över 2400 meter. Tre av de tio hästarna kommer från seger och två kommer närmast från varsin andraplats. Fin form på fältet alltså. Tipsetta är Denise Olssons Saarim som har en härstamning utöver det vanliga. Pappa heter Galileo och morfar Woodman, det är stam av riktig toppklass. Saarim såldes som åring för 280 000 euro så han har lite att leva upp till. Saarim är sparsamt startad, han debuterade i år som fyraåring och han vann i förra starten med fyra lätta längder. Visserligen är han tungt lastad i onsdagens lopp, hela 66 kilo inklusive Dayverson De Barros men visst ser det ut som en bra chans.

I dagens andra löpning kommer Stall Gransäters bildsköna hingst Uppercut Action ut. Han har hittills galopperat in 2 968 060 kronor plus svenskbonus på 446 436 kronor. Vinner han så passerar han 3 miljonersstrecket (förutom bonusen). Uppercut Action tränas av Lennart Jr Reuterskiöld och han rids av stallets lärling, Josefin Landgren.

I V4-3 kommer formstallet Hans-Inge Larsen ut med Zacapa som kommer från färsk seger. Stall Larsen radar upp segrar på löpande band och det här ser ut som ytterligare en bra segerchans.

valley of thunder
Valley Of Thunder

 

V4:an avslutas där Stall RSMSN:s Valley Of Thunder siktar på tredje raka segern. Valley Of Thunder tränas av Ellinor Rasmusson och hästen har vunnit ganska överlägset i sina två senaste starter. Lärlingen Alessandro Guerrini rider och han både känner hästen väl och har fördelaktiga tre kilos viktlättnad.

Första start rids klockan 12.20, har du inte möjlighet att vara på plats så följer du tävlingarna bekvämt via ATG-live där du även kan spela.

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Nastaria och Espen Hill
Nastaria och Espen Hill

Åringsauktion i Danmark följd av tävlingar på Klampenborg. Och så kronan på verket: Bro Park dukar upp till årets stora galoppfest med Stockholm Cup International (Gr 3). Skandinavien laddar för en helg där spänningen byggs upp dag för dag fram till söndagens tunga storlopp. Läs mer

Morecentsfrom KY
Morecentsfrom KY

Det handlar mycket om St Leger den kommande veckan. På torsdag rids den norska upplagan på Övrevoll och i helgen avgörs det prestigefyllda kraftprovet såväl i Storbritannien som på Irland. Hemma i Sverige är Bro Park värd för lunchgaloppen och Jägersro avslutar veckan med V64-tävlingar. Läs mer

breeders-dubbel-top
breeders-dubbel-top

Den skandinaviska galoppveckan inleds med lunchgalopp i Norge. På lördag är det Damernas Dag på Klampenborg med klassikern Dansk Oaks. Sedan avslutar Göteborg Galopp veckan med V64-tävlingar på söndag. Läs mer