Foto: Stefan Olsson
Young Riders 2026

Totalsegraren Jacob Kvisla tillsammans med tvåan Evelina Rönnlund och trean Lorenzo Putzulu.

Jacob Kvisla säkrade guldet i Ole Larsen Young Riders Championship

22 juli 2026 17:01

Jacob Kvisla vann visserligen inga av de tre finalomgångarna i Ole Larsen Young Riders Championship på Jägersro på onsdagen. Men med ett starkt försprång från de tidigare deltävlingarna i Skandinavien och tre fina placeringar räckte det hela vägen. Han höll undan för Evelina Rönnlund och Lorenzo Putzulu i kampen om det åtråvärda priset för unga lärlingar och jockeys.

Inför finaldagen hade Jacob Kvisla en elva poäng stor ledning före Evelina Rönnlund, som i sin tur låg ett ynka poäng före Lorenzo Putzulu.

I det första finalloppet segrade Lorenzo Putzulu i sadeln på Alghalib från Nina Lensviks stall, där Jacob Kvisla slutade som god tvåa ombord på Romanée. Lorenzo Putzulu var dessutom bara en nos från att ta hem den andra omgången med Go Gallagher. Först i mål var dock Alina Öhgren i sadeln på Peter Jardby-tränade Navy Warrior, medan Jacob Kvisla fyllde på poängkontot som trea med Art Dealer.

Den tredje och avslutande finallöpningen fick en övertygande vinnare i form av Inga Lilla med Marika Masuhr i sadeln. Där red Evelina Rönnlund in som tvåa ombord på Checkmeout, vilket säkrade hennes silver i totalställningen. Jacob Kvisla knep tredjeplatsen med Goddessoffortune, medan Lorenzo Putzulu saknade ritt i det avslutande loppet.

I vinnarcirkeln samlades trion för att ta emot priser av Niclas Cronberg, som även i år representerade Ole Larsen.

Jacob Kvisla har verkligen ridit i medvind den här säsongen och har redan nu tangerat fjolårets facit med elva svenska segrar.

– Jag har alltid haft som ambition att göra mitt jobb så bra jag bara kan och jag försöker suga i mig all kunskap jag kan få. Ridvikten har faktiskt blivit lättare att hålla styr på jämfört med exempelvis ifjol, sade Jacob Kvisla med famnen full av priser.

Foto: Stefan Olsson
Kvisla och Cronberg

Niclas Cronberg representerade Ole Larsen och överräckte priserna i vinnarcirkeln.

Young Riders Championship instiftades av Ole Larsen redan 2003 och har ridits varje säsong sedan dess. Oles ambition var att ge fler unga ryttare chansen att rida och tävla mot varandra på olika banor runt om i Skandinavien. Tävlingen blev snabbt en succé. Bland tidigare vinnare märks välbekanta namn som Oliver Wilson, Shane Karlsson, Ulrika Holmquist och Rebecca Stålhandske.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Susanne Afzelius DSC02173
Susanne Afzelius DSC02173

Svensk Galopps styrelse har utsett Susanne Afzelius till ny vd för Svensk Galopp AB. Hon tillträder tjänsten den 5 oktober och efterträder Björn Nilsson, som efter ungefär två år som vd har tagit över som styrelseordförande i Svensk Galopp. Läs mer

Espen Hill och Jacob Kvisla
Espen Hill och Jacob Kvisla

Efter förra veckans uppehåll tävlas det på samtliga tre banor i Sverige de kommande dagarna. Redan ikväll, tisdag, rids åtta löpningar på Bro Park. På onsdagslunchen avgörs Ole Larsen Young Riders Championship på Jägersro. Sedan avslutar Göteborg Galopp veckan. Det blir en fullspäckad söndag med både galopp och trav. Läs mer

Svepet Derby TOP
Svepet Derby TOP

Efter söndagens stora Derbyfest på Jägersro tar den svenska galoppsporten ut en liten “semestervecka”. För att uppleva galopp i Skandinavien får vi istället rikta blickarna mot Övrevoll och Klampenborg, som tävlar torsdag och lördag kväll. Läs mer