Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Irish Trilogy oplacerad på Goodwood

2 augusti 2019

Irish Trilogy brukade för mycket kraft före start och slutade oplacerad i ett Grupp 3 lopp idag på Goodwood.

irish trilogy
Irish Trilogy (arkivbild)
Foto: Burt Seeger

 

En jättefin häst, men han brukade för mycket kraft innan och hade sprungit sitt löp.
Så sa toppjockeyn Danny Tudhop sedan han ridit Irish Trilogy i Bonhams Thoroughbred Stakes (Gr3) på Goodwood.

Det började bra för Irish Trilogy, snabb ur boxen från det idealiska innerspåret på Goodwood. Det kom aldrig fram någon lämplig att släppa till så det blev front för Irish Trilogy och med tanke på att han lagt en hel del kraft innan start blev det helt enkelt för mycket.

– Vi är jättenöjda med hästen, sa tränaren Nina Lensvik. Det var också många som kom fram och gratulerade oss till en fin häst och en bra prestation.

Knappt 500 meter från mål hade Irish Trilogy gjort sitt i ledningen – han kunde aldrig riktigt slappna av – och istället klev Turjomaan fram och tog över, men med bakom följde favoriten Duke of Hazzard som kunde avgöra säkert den sista biten.

På lördag startar sedan Irish Trilogy resan hem till Jägersro och den egna boxen. Vad som sedan händer är inte bestämt.

Han är anmäld till Marit Sveaas [25 augusti på Övrevoll], det är tre veckor dit så vi får se. Han bestämmer själv om vi går dit eller inte.

Efter löpet på Goodwood fick Nina också en inbjudan från Qatar Racing att kommer ner dit i vinter.

– Vi har gjort fin reklam och både jag och Nils [ägare Jansson] är så nöjda.

Anders Engman

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Schamyl och Lamborghini BF
Schamyl och Lamborghini BF

Storlopps-yran på Bro Park har knappt hunnit lägga sig innan vi blickar fram mot en ny spännande galoppvecka. Jägersro arrangerar lunchgalopp. Sedan går den stora Galoppauktionen av stapeln på Bro Park med tävlingar dagen därpå. På söndag är det Breeders-dag på Övrevoll med flera stora uppgörelser. Läs mer

Chamyl Stockholm Cup TOP
Chamyl Stockholm Cup TOP

Som treåring vann Schamyl två skandinaviska Derbyn och Breeders’ Trophy Classic. Efter ett skadeuppehåll under hela fjolåret har den Jan-Erik Neuroth-tränade fuxen kommit tillbaka på ett remarkabelt sätt. Med en mäktig speed avväpnade han på söndagen alla förhandsfavoriterna i Stockholm Cup International (Gr 3), årets mest prestigefyllda löpning på Bro Park. Läs mer

lamborghini-bf-top
lamborghini-bf-top

Egentligen har han inte mer att bevisa i Skandinavien, Lamborghini BF är en häst av internationellt snitt. I alla fall på gräs. På söndag, under Stockholm Cup-dagen på Bro Park, blir han givetvis favorit i Bro Park Sprint Championship (L). Läs mer