Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Ingen lycka för Petersen i Dubai

18 januari 2018

Niels Petersen sadlade ut tre starthästar på Meydan i Dubai ikväll men tyvärr uteblev framgångarna.

Tinnitus
Tinnitus var endast slagen med 9,5 längder i sin debut på Meydan och var därmed bästa häst från Niels Petersens stall ikväll. (arkivbild)

 

Niels Petersen sa på förhand att motståndet var benhårt till dagens löpningar på Meydan. Han trodde att hästarna skulle få svårt att hävda sig och det visade sig att den analysen var rätt. Bäst av de tre hästarna var gråa Tinnitus som gick ett klart godkänt lopp över 1200 meter.

 Kvällen, för Niels Petersen, inleddes med treårsstoet Two Shots Of Happy, ägd av Stall Trick Or Treat. Hon startade i UAE 1000 Guineas Trial över 1400 meter dirttrack. Two Shots Of Happy sågs aldrig med chans och hon slutade som nummer 12 i fältet i det 14 hästar stora fältet. Two Shots Of Happy reds av Jim Crowley och hon var slagen med många längder. Loppet vanns av Winter Lightning från Saeed Bin Suroors stall.

Klicka här för att komma till resultatsidan där du även kan se en repris av loppet

Starthäst nummer två för Petersen var nyblivna fyraåringen Spitzbergen. Stall Bright Side Of Lifes häst slutade sjua av nio hästar över 1600 meter dirttrack. Spitzbergen var bra med i början av loppet men blev, med sitt utvändiga startspår, hängande ute i spåren och orkade inte fullfölja. utan var slagen med många längder över mållinjen. Loppet vanns av Kimbear, tränad av Doug Watson.

Klicka här för att komma till resultatsidan där du även kan se en repris av loppet
 

Bäst gick det för stallets sista starthäst. Det var familjen Einar Nagell-Erichsens fina sprinter Tinnitus som möte ett gäng av hög kaliber över 1200 meter rakbana på gräset. Tinnitus avvaktade inledningsvis men fick upp farten och spurtade godkänt längst ut i banan. Tinnitus, som reds av Mickael Barzalona, slutade som nummer tio. Tinnitus var slagen med 9,5 längder och loppet vanns av Faatinah från Australiens David Hayes stall.

Klicka här för att komma till resultatsidan där du även kan se en repris av loppet

 

Lotta Malmborg

Relaterad artikel: 
Tre starthästar på Meydan för Petersen
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

nimitz-top
nimitz-top

Engla Tunmar kan ta karriärens, hittills, största seger på söndag. Då rider hon Nimitz i Göteborgs Stora Pris som är den sportsliga höjdpunkten under banans stora familjedag. Läs mer

Svepet 32 Top
Svepet 32 Top

Efter ett minst sagt händelserikt veckoslut med både Derby och Oaks väntar nya spännande dagar i galoppens värld. På onsdag är det lunchgalopp på Bro Park. Övrevoll tävlar som vanligt torsdag kväll och på lördag galopperas det i danska Ålborg. Sedan avslutas veckan med årets stora familjedag på Göteborg Galopp med bland annat Göteborgs Stora Pris. Läs mer

Lady Irene Oaks TOP
Lady Irene Oaks TOP

Niels Petersen-tränade Lady Irene briljerade i ledningen tillsammans med Carlos Lopez och hemförde enkelt klassikern Svenskt Oaks, stonas eget Derby på Jägersro. I kortvarianten Altamiralöpning lämnade Zensation med sin tränare Madeleine Smith i sadeln motståndarna bakom sig genom sista sväng och vann lekande lätt. Läs mer