Fredagsbloggen tar en paus – här är några saker att hålla koll på i helgen

14 oktober 2022 10:40 | Uppdaterad 14 oktober 2022 13:35

Fredagsbloggen tar en liten paus den här veckan och är förhoppningsvis tillbaka igen nästa fredag.

I fredagsbloggen brukar vi få läsa om vad som händer under helgen. Den här gången får vi nöja oss med en lite kortare redogörelse.

Vi har två svenska starthästar utomlands att heja på:

  • Mutadaffeq startar i en stor steeplechaselöpning i polska Wroclaw på lördag och i sadeln sitter Niklas Lovén. Även Henrik Engblom och Christopher Roberts rider i loppet. Mer information finns på banans hemsida och loppen brukar kunna ses live på Youtube.
  • Ayman är startanmäld till en grupp 3-löpning för arabiska fullblod på San Siro i Italien på söndag. Det är en av årets största tävlingsdagar i Milano och startlistorna hittar du på snai.it.

Dessutom är det tävlingar på Klampenborg på lördag och Bro Park på söndag.

Missa inte heller lördagens British Champions Day som avgörs på Ascot och där världsstjärnan Baaeed gör sin sista start i karriären.

Vi önskar er alla en trevlig helg!

Fler nyheter, artiklar och annonser

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.

Sto och föl i hage
Sto och föl i hage

För 2026 har Svensk Galopps styrelse beslutat att justera reglerna för utbetalning av uppfödarpremier. Läs mer

Jägersro - race - TOP
Jägersro - race - TOP

Bristande kunskap om fullblodens hovar kan i övergången från galopp till ridhäst leda till allvarligt lidande – i värsta fall avlivning. Galoppsportens tränare och Svensk Galopp larmar om ett dolt men växande hästvälfärdsproblem. Läs mer