Inga tävlingar på Bro Park den 1 januari – flyttas till den 15 januari

31 december 2022 12:06

Galoppåret 2023 skulle inledas med tävlingar redan i morgon, söndagen den 1 januari. Banan är dock inte i tävlingsmässigt skick och tävlingsdagen skjuts därför fram två veckor.

På grund av de senaste dagarnas väderomväxlingar är dirttrackbanan på Bro Park inte i tävlingsmässigt skick.

På lördagsmorgonen träffades representanter från bland annat Svensk Galopp och tränarföreningen för att besiktiga banan och det bestämdes att tävlingsdagen flyttas från den 1 januari till den 15 januari. Eventuella förändringar i propositioner publiceras under början av nästa vecka.

Galoppåret inleds dock redan nästa söndag, den 8 januari. Därefter blir det tävlingar den 15 och 22 januari samt den 5 och 12 februari. 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

West Bengal
West Bengal

Den svenska och skandinaviska galoppsäsongen är slut för i år. Det betyder att även veckosvepet gör ett litet vinteruppehåll de närmaste månaderna. Men först passar vi bl a på att uppmärksamma några av höjdpunkterna från söndagens säsongsfinal på Bro Park. På den internationella scenen arrangeras det fantastiskt fin galoppsport i Hong Kong de närmaste dagarna och så är Dubai Racing Carnival igång. Läs mer

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Nu är det snart dags att kora Årets hästar 2025! Här kan du läsa om vilka som är nominerade i varje kategori. Vinnarna avslöjas på Galoppgalan i Malmö den 7 februari. Läs mer