Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

IKC Racings Karaliene vann The Heatherworld Cup

4 september 2015

Igår tävlades det på Övrevoll och dagens huvudlöpning, The Heatherworld Cup för tvååringar vanns av IKC Racings Karaliene. Lennart Jarvéns Pecoiquen tog årets tredje seger vid 14 års ålder, vilken prestation!

karaliene square
Karaliene och Nelson De Souza

 

Stall IKC Racings fina sto Karaliene (Baltic King - Finty / Entrepreneur) har inlett sin karriär på allra bästa sätt. Hon vann i debuten med 7,5 lätta längder på Övrevoll den 6 augusti och gjorde igår sitt livs andra start i The Heatherworld Cup med 90 000 norska kronor till vinnaren. Karaliene, riden av Nelson De Souza, vann en ganska komfortabel seger före Our Last Summer (Chaves-Petersen).

-Karaliene kom till mitt stall i maj. Hon har gjort allt vi har bett henne om så här långt och nu går vi antingen till Amacitalöpning på Täby den 20 september eller till Norsk Kriterium på Övrevoll tre dagar senare, berättade hästens tränare Cathrine Erichsen på telefon från Baden Badeni Tyskland där hon för tillfället befinner sig på auktion.

 

Pecoiquen still going strong

kalindi jarven pecoiquen
En äldre bild på Pecoiquen från Jägersro, här med sin delägare Kalindi Jarvén  i sadeln.

Kalindi och Lennart Jarvéns kämpe Pecoiquen visade sina konkurrenter var skåpet ska stå i en stayerhandicap över 2400 meter. Med Carlos Lopez i sadeln tog han en lätt seger med 5 längder och la därmed ytterligare 22 000 norska kronor till sitt konto.

Pecoiquen har hunnit bli hela fjorton år vilket inte verkar bekymra hästen nämnvärt. Han har, bara i år, sprungit in nästan 90 000 kronor till sina glada ägare. Det här var årets tredje seger för valacken som verkar mer löpsugen än någonsin. Pecoiquen har en fantastisk rad som nog få galopphästar kan matcha. Eller vad sägsom 135 gjorda starter, 18 segrar, 11 andraplatser och 11 tredjeplatser.

Totalt har Pecoiquen tjänat drygt 1 550 000 kronor. En fantastisk prestation och det är kul att han fortsätter att visa sådan härlig löpglädje på banan. Det är Lennart Jarvén som sköter träningen och han fyller för övrigt 75 år den 3 november.

-Pecoiquen är frisk och glad och jag rider honom själv i stort sett varje dag, kommenterade Lennart Jarvén efter segern. Imponerande av en 75-åring att fortfarande rida galopphästar. Hatten av!

 

Sjätte årssegern för Hot Wing

Stall Magic og Gulls åttaåriga Hot Wing har verkligen haft ett fint år. Sju gjorda starter har resulterat i sex segrar inklusive seger i Michelets Minnelöp. Igår tog Hot Wing sin tredje seger för året över häckarna då han vann Baerums Kommunes Häcklöp. I sadeln på Are Hyldmos adept satt Henrik Engblom som berömde hästen efter loppet.

-En stor häcktalang, sa Henke och tränare Hyldmo meddelade att Drottningens Pris, Champion Hurdle och Hekkefinalen är aktuella lopp för Hot Wing framöver.

Svenska Free House (Roberts/Long) slutade trea i loppet medan Calvados (Lovén/Persson) fick nöja sig med fjärdeplatsen.

Lotta Malmborg

 
 


 

.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jacob Kvisla - top
Jacob Kvisla - top

Jacob Kvisla har blivit lärlingschampion på Övrevoll och Klampenborg och på söndag blir han det på Jägersro. Med all sannolikhet blir han det även på Bro Park och nationellt – och lite hårddraget hänger allt samman med Enables sista start i karriären tillsammans med Frankie Dettori. Läs mer

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer