Träning på Husiefältet, Jägersro TOP

HYN och HNS genomför undersökning av jobben i hästnäringen

8 mars 2023 18:44

Hästnäringens Yrkesnämnd och Hästnäringens Nationella Stiftelse genomför just nu en undersökning. Syftet är att skapa mer kännedom kring arbeten i hästnäringen. Vilka arbetar, vilken är deras bakgrund, vilka är drivkrafterna och vad ligger lönenivån på?

Hästnäringen består av en mängd olika verksamheter. Få arbetstagare är fackligt anslutna. Därför är kännedomen om arbetsvillkor, lönenivåer mm relativt låg.

Genom enkäten hoppas HYN och HNS få ökad kunskap kring dessa faktorer. Det är också viktig fakta i förhållande till utbildningsbehov – hur många jobb finns det i relation till hur många som utbildas och som behöver utbildas framåt?

Arbetar du i en hästverksamhet just nu? Läs gärna mer på HYN:s hemsida eller klicka dig direkt vidare till enkäten.

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_4600 copy
DSC_4600 copy

Jubileum på Bro Park och detta firades med Storlöpsdag och Ponnygalopp. Våra ponnyekipage bjöd på 5 fina lopp över dagen med spektakulära uppgörelser och mycket spänning. Läs mer

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Francisco Castro
Francisco Castro

Francisco Castro är en av Sveriges främsta galopptränare och har tillhört eliten i över tre decennier. 2010 vann han Svenskt Derby på Jägersro tillsammans med Moe Green. Nu har han chansen att upprepa bedriften med Papa Joe - och du kan vara där när det händer. "Det är fantastisk stämning den dagen och alla undrar vem som ska vinna Derbyt", säger han. Läs mer