Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Hög klass på söndagens tävlingar

27 april 2018

På söndag tävlas det på Jägersro och vi får se en rad fina klasshästar som säker kommer att vara med och slåss om dom riktigt stora pengarna framöver under året.

Johnnybegood square
Johnnybegood och Josephine Ingvarsson efter seger på Jägersro ifjol. På söndag gör Johnnybegood årsdebut med en annan lärling i sadeln, Kajsa Lindsjö.

 

Det är bara tio veckor kvar. Vintern har släppt sitt grepp och galoppsäsongen börjar ta fart på allvar. På söndag visar några av de mest intressanta hästarna inför Svenskt Derby upp sig på Jägersro.

Snackhästen framför alla andra förra året var Johnnybegood – ni vet han som hette John O’Kelly från början men fick byta namn och som har travprofilen Lutfi Kolgjini som en av delägarna – är redo för årsdebut.  Johnnybegood avsluta förra året med en tredjeplats i Skånelandlöpning som Barade vann.

Jag hade misslyckats lite med träningen, kanske varit lite för snäll mot honom. Han var slagen av två bra hästar och en av dem gick ju till Frankrike och vann ett Listedlöp, säger Jägersrotränaren Hans Adielsson och fortsätter:

Han har tagit vinterträningen väldigt bra, han jobbar starkt och jag är jättenöjd med honom. Stora ord för att komma från den annars så lågmälde Adielsson.

Han är ett väldigt tidigt streck i loppet och hästen är bra i ordning.

 

Höga tankar om Couples

Couples square
Couples

 

I samma lopp, V4–1 på söndag 29 april, kommer Francisco Castro med två intressanta Derbykandidater och vi undrar direkt om Couples som gick ett kanonjobb förra veckan:

Det stämmer, säger Castro och ler. Den hästen har inte fått den utdelning som han är värd. Han är halvbror till Stricker och från en god familj. Hans pappa Helmet har också lämnat en Dubai World Cup vinnare. Tankar om söndagens start?

– Han är en av de hästar som jag tror mest på i stallet. Han ser bra ut så vi får se vad han gör i sin årsdebut.

Francisco Castro sadlar även ut Shake the Disease i samma lopp:

Han har gjort det fint och är en bra häst, Han har ett lågt i formtal, men tror han kan bättre. En god chans.

Men när Svenskt Derby kommer på tal så vill Francisco Castro gärna nämna Balen (lopp 5).

Han passar på lång distans och ska bara starta där. En favorit till Derbyt om allt går bra och han tränar super-super bra.

 

Publikfavoriten Brownie

Brownie SQ
Brownie och Oliver Wilson efter en av ekipagets segrar tillsammans

 

Till sista några rader om Norra Skånska Regementets Minneslöpning (L). Ett kanonlopp där fjolårets Prammsvinnare Brownie gör årsdebut.

Han är på väg uppåt i form och jag tror att den ska vara på topp till Pramms. Han bör ha god chans här, hälsar tränaren Bent Olsen.

De svenska färgerna försvaras av Red Hot Chili från Patrick Wahls stall och Victor Kalejs som tränas av Roy Arne Kvisla – men de är i första hand outsiderbud i ett lopp med fyra hästar över 90 i tal.

Anders Engman

 

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Mount Kilimanjaro - TOP
Mount Kilimanjaro - TOP

Niels Petersens nya stallstjärna Mount Kilimanjaro infriade med råge de högt ställa förväntningarna när han lade beslag på den översta pallplaceringen i Stockholms Stora Pris (Gr 3) på Bro Park i söndags. I Listed-löpningen Bro Park Vårsprint ordnade Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF svensk seger efter en bländande uppvisning under Elione Chaves. Läs mer

Mutadaffeq TOP
Mutadaffeq TOP

Mutadaffeq ordnade en lika populär som bejublad hemmaseger när den 55:e upplagan av Svenskt Grand National avgjordes på Strömholm i lördags. Efter att ha varit knappt slagen av Her Him i fjolårets upplaga fick den Karin Kuszli-tränade 13-åringen sin revansch genom att enkelt avväpna den tjeckiska gästen Isyndur och Ajas. I segersadeln satt Niklas Lovén, som bokförde sin femte seger i Sveriges mest prestigefyllda steeplechase. Läs mer