Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Hightower hoppade bäst i anrika St Eriks Pris

3 november 2018

Teamet Tobias Hellgren och Anna Pilroth har haft en riktigt strålande säsong. Framgångarna fortsatte på lördagseftermiddagen då de sadlade ut Hightower i den anrika steeplechasen St Eriks Pris på skånska Blommeröd. Songline-sonen svarade för en stark insats i det 4 500 meter långa kraftprovet och bokförde sin tredje raka triumf.

Hightower hopp

Anna Pilroth placerade Hightower som trea i ett fält där 16-årige Lavirdan (C Ericsson) länge höll i taktpinnen. När fem språng återstod tog starke Chatham House Rule (C Roberts), som liftat med bakom ledaren, över kommandot.

Hightower låg hela tiden fint placerad strax bakom och vid det näst sista språnget strax före ingången till sista sväng kopplade sjuåringen ett litet grepp. Den sistnämnde svarade dock fint och i spurten in mot mållinjen blev även Boldbob (K Stern) närgången. Hightower svarade emellertid på alla attacker och bärgade till slut segern värd 40 000 kronor.

- Planen var att ligga med och bevaka täthästarna. Vi höll positionen fram till det näst sista hindret då Hightower tog över med spetsade öron. Jag hade lite svårt att bedöma hur nära de andra hästarna var över upploppet, men Hightower hade säkert haft mer att ge om det hade behövts, sade Anna Pilroth.

Hightower

Arrangören fick tyvärr stryka två hinder den här höstdagen, vilket innebar att St Eriks Pris kanske inte riktigt blev det kraftrovet som några av de aktiva hade hoppats på.

- För vår del var det inte helt optimalt att några hinder ströks, men jag tycker att det var ett helt rätt beslut. Hightower hoppar så fantastiskt bra och idag fick han dessutom ge bort vikt till flera av sina konkurrenter, sade Tobias Hellgren om Pernilla Nilsson-uppfödningen.

Hightower kan nu stoltsera med tre raka segrar och framstår alltmer som en av "vinterfavoriterna” inför Svenskt Grand National på Strömsholm nästa år.

- Ifjol slog han årets GN-vinnare med elva längder. Vi hade stora förväntningar på honom i början av året. Tyvärr var han en stor besvikelse i första starten på Strömsholm. Därefter valde vi att halsoperera honom och därefter har Hightower gjort allt rätt, sade en nöjd Tobias Hellgren.

Att Hightower bemästrar banan på Strömsholm visade han när han besegrade Accelerate i mitten av september.

- Han gör det riktigt bra över Strömsholms steeple-hinder. Nu fokuserar vi oss på Svenskt Grand National nästa år och om allt går som det ska är det inte omöjligt att vi senare på säsongen tar en tur ner till Italien där hindren är större än i Sverige, fortsatte Tobias.

St Eriks Pris

Det här var årets sista hinderlöpning på Blommeröd. Den lilla naturssköna banan intill Ringsjöns strand har under ledning av Niels Dreyer och Alan Jack, som i sin tur haft hjälp av ytterligare ett gäng entusiastiska hindervänner, fått till en riktigt fin steeple-bana på strandängarna. Nu väntar vi med spänning på vad som händer nästa år.

- SO 

> Se fler bilder på svenskgalopp.smugmug.com

Fler nyheter, artiklar och annonser

nimitz-top
nimitz-top

Engla Tunmar kan ta karriärens, hittills, största seger på söndag. Då rider hon Nimitz i Göteborgs Stora Pris som är den sportsliga höjdpunkten under banans stora familjedag. Läs mer

Svepet 32 Top
Svepet 32 Top

Efter ett minst sagt händelserikt veckoslut med både Derby och Oaks väntar nya spännande dagar i galoppens värld. På onsdag är det lunchgalopp på Bro Park. Övrevoll tävlar som vanligt torsdag kväll och på lördag galopperas det i danska Ålborg. Sedan avslutas veckan med årets stora familjedag på Göteborg Galopp med bland annat Göteborgs Stora Pris. Läs mer

Lady Irene Oaks TOP
Lady Irene Oaks TOP

Niels Petersen-tränade Lady Irene briljerade i ledningen tillsammans med Carlos Lopez och hemförde enkelt klassikern Svenskt Oaks, stonas eget Derby på Jägersro. I kortvarianten Altamiralöpning lämnade Zensation med sin tränare Madeleine Smith i sadeln motståndarna bakom sig genom sista sväng och vann lekande lätt. Läs mer