
Hemmahoppet Mutadaffeq tillbaka i rampljuset på Strömsholm
12 juni 2025 21:33
Karen Kuszli, proffstränare med hindersporten som specialitet, tränar fyra hästar. Samtliga fyra startar på lördag vid den klassiska tävlingsdagen på hemmabanan Strömsholm, fast visst är det Mutadaffeq i Raumaster Svenskt Grand National som sticker ut.
Karen tvekar inte heller när vi frågar henne om tävlingsdagens betydelse.
– Det är ju höjdpunkten på säsongen, så är det bara.
Karen är relativt ny som egen tränare, är bara inne på sitt femte år, men jobbade innan dess som andretränare till Dennis Persson fram till att han slutade som tränare. Lite av en följeslagare till Karen är Mutadaffeq, de har följts åt ända sedan han köptes på auktion i England för i sammanhanget blygsamma 6000 pund. Det är ingen tvekan att hästen har betytt mycket för Karen och hennes karriär. 2023 vann han Svenskt Grand National tillsammans med sin ständige jockey Niklas Lovén och det är Karens största seger som tränare.
– Jag minns bara den dagen med stor glädje. Fortfarande har jag nästan svårt att fatta att vi vunnit.
Förra året var det meningen att han skulle försvara sin seger, men stoppades av en ögonskada. Så istället för start i Grand National blev det transport till SLU i Uppsala. Efter det besöket på Sveriges Lantbruks Universitet medicineras han för sitt ögonproblem och idag är det inte något som stör honom.
– Jag skulle vilja tro att han är i form för att göra ett bra löp. Sen märker jag förstås att han har blivit äldre.
Mutadaffeq har hunnit bli tolv år, har gjort 75 starter och tjänat 1,3 miljoner. På lördag kan det bli ytterligare 128 000 kronor och en andra seger i Grand National. Niklas Lovén rider, trots att han före tio dagar sedan vann på en av huvudmotståndarna Her Him i Polen.
– Det känns så tryggt. Niklas är alltid så lojal och ställer upp, han känner hästen så väl och kan banan.

Mutadaffeq med tränare Karen Kuszli och ständige jockeyn Niklas Lovén
Det kanske låter glamoröst av vara tränare till en Grand National-häst, men för Karen betyder det också en massa slit. Hon driver stallet helt på egen hand.
– Så de fyra hästar jag har i stallet är vad jag hinner med eftersom jag gör precis allt själv. Den enda gång jag har lite hjälp är när vi åker in till Bro Park för att gå ett snabbare jobb. Då brukar Kevin Parkin eller Marika Mashur hjälpa mig.
Men samtliga fyra ska alltså starta på lördag. Vi skriver det och hoppas att vi inte jinxar för mycket. Karen förklarar:
– Duesenberg har jag slagit in i bomull fram till lördag. Han har inte startat på ett år och har en otrolig förmåga att ställa till det för sig.
Det är inte så att Karen går omkring och oroar sig, riktigt så illa är det inte. Men det hörs att hon inte riktigt litar på att han ska hålla sig frisk och sund någon dag till.
Förutom Mutadaffeq och Duesenberg startar Karen också Beck och Dreamers Choice.
Och allt är upplagt för en ny stor folkfest på Strömsholm. Gräsbanan är i ett bra skick, vädret ska bli kanon och hemmatränaren Karen Kuszli har tömt stallet.
Återstår då bara att jobba in en hemmaseger.
Svenskt Grand National: En dag för hela familjen
Kapplöpningarna på Strömsholm är mer än bara galoppsport, det är också en festlig folkfest.
Lördagen den 14 juni kan publiken se fram emot en heldag med picknick under ekarna, förstklassig hindersport och traditionsenligt SM i ponnygalopp, som inleder dagen redan klockan 11.30.
Klockan 12.45 går första loppet för de stora hästarna. Först rids fyra slätlopp med spel via ATG, därefter är det dags för hinderloppen med Raumaster Svenskt Grand National som självklar höjdpunkt.
Läs mer och köp biljett på Svenskt Grand Nationals webbsida
Svenskt Grand National: En dag för hela familjen
Kapplöpningarna på Strömsholm är mer än bara galoppsport, det är också en festlig folkfest.
Lördagen den 14 juni kan publiken se fram emot en heldag med picknick under ekarna, förstklassig hindersport och traditionsenligt SM i ponnygalopp, som inleder dagen redan klockan 11.30.
Klockan 12.45 går första loppet för de stora hästarna. Först rids fyra slätlopp med spel via ATG, därefter är det dags för hinderloppen med Raumaster Svenskt Grand National som självklar höjdpunkt.
Läs mer och köp biljett på Svenskt Grand Nationals webbsida