Foto: Elina Björklund
Admiral De Vega Lelles TOP

Admiral De Vega tog hem Lelles Open Mile (L) för andra året i rad.

Hemmahoppet kunde inte stoppa Admiral De Vega i Lelles Open Mile

20 juli 2025 20:21

Det luktade populär hemmaskräll i Lelles Open Mile (L) när Alfaares och lärlingen Elin Hedman bjöd jättefavoriten Admiral de Vega en tuff fajt, men tillslut var storstjärnan för bra.

Elin Hedman red smart, utnyttjade verkligen sin hästs alla fina egenskaper och en bra bit in på det långa upploppet på Bro Park hade Alfaares fortfarande greppet. Men sista biten var Admiral de Vega starkast.

– Det var kanske lite lågt tempo för min häst, sa Elione Chaves som red vinnaren. Men det kändes ändå som vi hade kontroll och kunde vinna säkert.

För Hans Sköld, mannen bakom Väsby Häst, var det ytterligare en storseger. Nu med ett fantastiskt hederspris, ett pris som Madeleine Reuterskiöld vann samma dag som Lennart Reuterskiöld vann Svenskt Derby med Flying Jazz och nu delades ut till vinnaren av storloppet.

– Det här får jag verkligen vara rädd om. Och det är så kul med en historia bakom priset, sa Hans Sköld.

För Marie Twomey, Elin Hedman och kretsen kring Alfaares måste andraplatsen ha känts som en seger. Alfaares sted fram till mållinjen och andraplatsen var dessutom den bästa placering som Marie nått i en Listedlöpning.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Mount Kilimanjaro - TOP
Mount Kilimanjaro - TOP

Niels Petersens nya stallstjärna Mount Kilimanjaro infriade med råge de högt ställa förväntningarna när han lade beslag på den översta pallplaceringen i Stockholms Stora Pris (Gr 3) på Bro Park i söndags. I Listed-löpningen Bro Park Vårsprint ordnade Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF svensk seger efter en bländande uppvisning under Elione Chaves. Läs mer

Mutadaffeq TOP
Mutadaffeq TOP

Mutadaffeq ordnade en lika populär som bejublad hemmaseger när den 55:e upplagan av Svenskt Grand National avgjordes på Strömholm i lördags. Efter att ha varit knappt slagen av Her Him i fjolårets upplaga fick den Karin Kuszli-tränade 13-åringen sin revansch genom att enkelt avväpna den tjeckiska gästen Isyndur och Ajas. I segersadeln satt Niklas Lovén, som bokförde sin femte seger i Sveriges mest prestigefyllda steeplechase. Läs mer

12 juni 2026 | Notis Rekrytering av ny vd

Styrelsen i Svensk Galopp arbetar tillsammans med ett rekryteringsföretag för att hitta en ny vd för Svensk Galopp.

Vi hyser gott hopp om att kunna meddela tillsättningen under sommaren. Fram tills att en ny vd är på plats träder anläggningschef Pierre Sjödell in som tillförordnad vd. Tjänsten har tillsatts efter sedvanlig MBL-förhandling.