Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Hästarnas Mästare - året häftigaste utmaning

28 april 2019

Fredagen den 5 juli drabbar fyra stora hästprofiler samman i en trekamp på Jägersro Galopp.

fredrik janetzky square
Jockey Fredrik Janetzky representerar galoppen i Hästarnas Mästare. Han möter Maria Gretzer, Ludde Kolgjini och Klara Hammaström i en rafflande uppgörelse.

Fyra stora hästprofiler strålar alltså samman på Jägersro den 5 juli.

De ska:
# Rida ett galopplopp.
# Hoppa en banhoppning.
# Köra ett travlopp (B–ponny med startbil).

Totalsegraren är helt enkelt Hästarnas Mästare.

De fyra deltagarna är minst sagt välmeriterade:
Maria Gretzer var bofast i det svenska hopplandslaget under femton år, har två topptio-placeringar i OS och ett flertal Grand Prix–vinster.
Lutfi Kolgjini är travtränaren som vunnit nästan allt som går att vinna inom travsporten och en man som verkligen älskar hästen.
Klara Hammarström har tävlat på hög nivå i både hoppning och fälttävlan och har ett flertal medaljer både från SM och NM. Också känd som en duktig sångerska och välbekant från TV–serien ”Familjen Hammarström”.
Fredrik Janetzky är en av Sveriges främsta galoppjockeys som vinner runt 20–talet löp varje år och som regelbundet rider i landets största löpningar.

Jag tror att det blir en otroligt häftig kväll, säger Anna Thelander, eventansvarig. After Work, underhållning, sex galopplöp och så Hästarnas Mästare. Allt är upplagt för en riktig fest med hästen i centrum.

Deltagarna är också laddade och redan igång med förberedelserna:
– Jag tycker att det ska bli jättehäftigt, säger Maria Gretzer medan Lutfi Kolgjini redan har planen klar: – Nu måste jag träna…

Kvällen avslutas med att Klara Hammarström sjunger, med en DJ som spelar och efterfest på John Scott’s veranda.

Boka in fredagen den 5 juli redan nu, hälsar Anna Thelander.


 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Doc Holliday och Mazikeen
Doc Holliday och Mazikeen

Den här veckan väntar en fantastisk weekend för alla galoppvänner. På lördag rids Dansk Derby tillsammans med ett flertal andra större löpningar på Klampenborg. Och på söndag möts våra bästa treåriga ston i klassikern Svenskt Oaks på Jägersro. I England arrangeras Glorious Goodwood. Fredrik Reuterskiöld har anmält toppsprintern Lamborghini BF till en Grupp 2-löpning. Läs mer

Young Riders 2026
Young Riders 2026

Jacob Kvisla vann visserligen inga av de tre finalomgångarna i Ole Larsen Young Riders Championship på Jägersro på onsdagen. Men med ett starkt försprång från de tidigare deltävlingarna i Skandinavien och tre fina placeringar räckte det hela vägen. Han höll undan för Evelina Rönnlund och Lorenzo Putzulu i kampen om det åtråvärda priset för unga lärlingar och jockeys. Läs mer

Espen Hill och Jacob Kvisla
Espen Hill och Jacob Kvisla

Efter förra veckans uppehåll tävlas det på samtliga tre banor i Sverige de kommande dagarna. Redan ikväll, tisdag, rids åtta löpningar på Bro Park. På onsdagslunchen avgörs Ole Larsen Young Riders Championship på Jägersro. Sedan avslutar Göteborg Galopp veckan. Det blir en fullspäckad söndag med både galopp och trav. Läs mer