Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Härlig comeback för Fanny Olsson

13 april 2015

Lärlingen Fanny Olsson var skadades i höstas i en otäck olycka på Jägersro. Igår var det dags för Fanny att göra comeback i tävlingssadeln igen. Efter en fjärdeplats blev det full pott ombord på Hans Adielssontränade Tequila.

Tequila
En jublande glad Fanny Olsson på väg mot vinnarcirkeln med Tequila

 

Fanny Olsson var med om en riktigt otäck olycka i oktober på Jägersro. I samband med en nedstartsgalopp fick hon sin häst över sig och bröt bland annat bäckenbenet på flera ställen. Det har varit en lång väg tillbaka med både en sjukhusvistelse och en lång och tuff rehabilitering.

Igår var det för första gången efter olyckan dags för Fanny att rida lopp igen. Första ritten skedde på Stall Gransäters Pulverize åt tränare Lennart Jr Reuterskiöld som Fanny numera arbetar hos. Det slutade med en fjärdeplats men i nästa uppsittning blev det en efterlängtad seger då Fanny lotsade Hans Adielssons egen Tequila till en flott seger.

-Det var otroligt kul att få vinna direkt. Jag har längtat och sett fram emot att få rida löp så länge nu så det känns nästan overkligt att jag äntligen är igång igen, säger en entusiastisk Fanny som fortsätter veckan med ritter både på Täby, Övrevoll och på Jägersro.
 

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Schamyl och Lamborghini BF
Schamyl och Lamborghini BF

Storlopps-yran på Bro Park har knappt hunnit lägga sig innan vi blickar fram mot en ny spännande galoppvecka. Jägersro arrangerar lunchgalopp. Sedan går den stora Galoppauktionen av stapeln på Bro Park med tävlingar dagen därpå. På söndag är det Breeders-dag på Övrevoll med flera stora uppgörelser. Läs mer

Chamyl Stockholm Cup TOP
Chamyl Stockholm Cup TOP

Som treåring vann Schamyl två skandinaviska Derbyn och Breeders’ Trophy Classic. Efter ett skadeuppehåll under hela fjolåret har den Jan-Erik Neuroth-tränade fuxen kommit tillbaka på ett remarkabelt sätt. Med en mäktig speed avväpnade han på söndagen alla förhandsfavoriterna i Stockholm Cup International (Gr 3), årets mest prestigefyllda löpning på Bro Park. Läs mer

lamborghini-bf-top
lamborghini-bf-top

Egentligen har han inte mer att bevisa i Skandinavien, Lamborghini BF är en häst av internationellt snitt. I alla fall på gräs. På söndag, under Stockholm Cup-dagen på Bro Park, blir han givetvis favorit i Bro Park Sprint Championship (L). Läs mer