Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Harald Dörum 2.jpg

Harald Dörum

Harald Dörum blir ny vd för Svensk Galopp AB

19 september 2021 14:41

Harald Dörum blir ny vd för Svensk Galopp AB. Han tillträder sin nya tjänst den 1 oktober.

– Jag ser fram emot att inleda samarbetet med styrelsen, ledningen och de tre galoppsällskapen. Svensk Galopp har sitt huvudkontor i Stockholm men jag kommer även att spendera tid i Malmö och Göteborg, det tycker jag är viktigt för att samla galoppsporten, säger Harald Dörum.

– I mina tidigare roller har jag bland annat arbetat med event och jag är övertygad om att vi behöver skapa upplevelser som ger ett mervärde och betyder något för människor. Klarar vi det så tror jag att vi kan få hela Sverige fast i galoppsporten.

Harald Dörum har gedigen erfarenhet från trav- och galoppsporten, med fokus på spelindustrin. Närmast kommer han från European Pari Mutuel Association och World Tote Association där han har verkat som styrelseordförande och oberoende direktör. Innan dess har han innehaft en rad ledande positioner, bland annat som vd för Norsk Jockeyklub i 10 år, vd för Event Travel Group AS i 5 år och vd för Norsk Rikstoto i 13 år. Harald Dörum är för närvarande styrelsemedlem i Norsk Jockeyklub och Dansk Hestevæddeløb samt flera andra företag.

– Jag är mycket glad över att få välkomna Harald Dörum som vd för Svensk Galopp AB. Han kommer att vara en stor tillgång för Svensk Galopp i och med sin breda kompetens, mångåriga erfarenhet av galoppsporten och skandinaviska perspektiv. Han är mycket väl insatt i branschen och kommer på så sätt ha en kort startsträcka i den här rollen, säger Svensk Galopps styrelseordförande Anders Lilius.

Svensk Galopps styrelse

Fler nyheter, artiklar och annonser

Morecentsfrom KY
Morecentsfrom KY

Det handlar mycket om St Leger den kommande veckan. På torsdag rids den norska upplagan på Övrevoll och i helgen avgörs det prestigefyllda kraftprovet såväl i Storbritannien som på Irland. Hemma i Sverige är Bro Park värd för lunchgaloppen och Jägersro avslutar veckan med V64-tävlingar. Läs mer

Bruce Almighty
Bruce Almighty

Tränare Niels Petersen och Stall Trick or Treat firade stora triumfer när Bro Park arrangerade penningstinna Breeders’-löpningar på söndagen. Först hemförde fyraåriga Grab The Moment Breeders’ Trophy Mile under Carlos Lopez. Men störst var segern med treåriga Bruce Almighty. Tillsammans med Per-Anders Gråberg var Appel Au Maitre-sonen helt överlägsen i Breeders’ Trophy Classic med över 900 000 kronor i förstapris. Läs mer

Espen Hill i stallet 2024
Espen Hill i stallet 2024

Espen Hill har varit en av de stora profilerna i Stockholm Cup under många år och vann det prestigefulla loppet 2023. Den 20 september kan den 10-årige galoppstjärnan upprepa bedriften tillsammans med sin tränare och jockey Madeleine Smith. Efter år av både framgångar och motgångar har relationen mellan de två blivit något alldeles extra. "Espen Hill betyder enormt mycket för mig", säger hon. Läs mer