Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Harald Dörum 2.jpg

Harald Dörum

Harald Dörum blir ny vd för Svensk Galopp AB

19 september 2021 14:41

Harald Dörum blir ny vd för Svensk Galopp AB. Han tillträder sin nya tjänst den 1 oktober.

– Jag ser fram emot att inleda samarbetet med styrelsen, ledningen och de tre galoppsällskapen. Svensk Galopp har sitt huvudkontor i Stockholm men jag kommer även att spendera tid i Malmö och Göteborg, det tycker jag är viktigt för att samla galoppsporten, säger Harald Dörum.

– I mina tidigare roller har jag bland annat arbetat med event och jag är övertygad om att vi behöver skapa upplevelser som ger ett mervärde och betyder något för människor. Klarar vi det så tror jag att vi kan få hela Sverige fast i galoppsporten.

Harald Dörum har gedigen erfarenhet från trav- och galoppsporten, med fokus på spelindustrin. Närmast kommer han från European Pari Mutuel Association och World Tote Association där han har verkat som styrelseordförande och oberoende direktör. Innan dess har han innehaft en rad ledande positioner, bland annat som vd för Norsk Jockeyklub i 10 år, vd för Event Travel Group AS i 5 år och vd för Norsk Rikstoto i 13 år. Harald Dörum är för närvarande styrelsemedlem i Norsk Jockeyklub och Dansk Hestevæddeløb samt flera andra företag.

– Jag är mycket glad över att få välkomna Harald Dörum som vd för Svensk Galopp AB. Han kommer att vara en stor tillgång för Svensk Galopp i och med sin breda kompetens, mångåriga erfarenhet av galoppsporten och skandinaviska perspektiv. Han är mycket väl insatt i branschen och kommer på så sätt ha en kort startsträcka i den här rollen, säger Svensk Galopps styrelseordförande Anders Lilius.

Svensk Galopps styrelse

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvep TOP 1
Veckosvep TOP 1

Vi är snart inne i julmånaden, men Bro Park fortsätter att tävla på ytterligare två söndagar. Utanför landets gränser noterar vi att våra uppfödare har ropat in nya intressanta avelsston. I Tokyo avgörs penningstinna Japan Cup där topphästen Calandagan ska försvara den europeiska äran. Läs mer

Skärmbild 2025-11-20 105059

21 november 2025 | Nyhet

Video: Profilen Jessica Ohlson

Skärmbild 2025-11-20 105059

Möt veckans profil: tränaren och jockeyn Jessica Ohlson – drivkraften bakom det populära andelshästkonceptet MinGalopphäst, som idag samlar över 6 000 delägare runt om i landet. Genom att samarbeta med flera olika galopptränare har konceptet öppnat dörren för ännu fler att känna spänningen under våra tävlingsdagar när de får se sina hästar tävla. Här nedan hittar du hennes profilavsnitt från i våras där du får lära känna Jessica bättre och höra om hennes resa i galoppen. Läs mer

wordkshop-avel
wordkshop-avel

Med den minskande populationen fullblodshästar som bakgrund samlades ett 30-tal personer i Malmö förra lördagen för en avelsworkshop. Målet var tydligt: att säkra den svenska galoppsportens framtid genom att stärka aveln på lång sikt. Stämningen var positiv och kreativ, och deltagarna enades om viktiga steg framåt. Läs mer