Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Hallå Patrick Wahl!

3 juli 2013

Tränare till Årets Häst 2012, Jimmy Mack som årsdebuterar på söndag.

Jimmy MackJimmy Mack årsdebuterar på söndag.

Hur mår Jimmy Mack inför sin säsongsdebut på söndag?

- Han mår jättebra och han känns fin i träning där han rids av sin skötare, amatörryttaren Fredrik Janetzky. Jag är mycket nöjd med träningsrundorna och han är väl förberedd. Tyvärr så står han hårt till matematiskt sett i löpet då han bland annat ska ge 2 kilo till Errol vilket är mycket tufft.

- Loppet är 1600 meter vilket är passande för honom och han har Carlos Lopez i sadeln så utgångsläget är ändå perfekt.

Hur ser matchningen för Jimmy Mack ut?

- Vi har bestämt oss för att matcha honom främst mot svensk- och skandinavienuppfödda hästar. Huvuduppgiften blir Breeders Trophy Stayer den 9 juli. Han kommer även att matchas för Nordic Championship, SM Classic och Ulriksdals Minneslöpning. Beroende på hur han presterar under våren kan det även bli aktuellt med en start i IKC Fonder Stockholms Stora Pris

Hur ser det ut i Stall Wahl inför säsongen 2013?

- Jag har i nuläget 46 hästar i träning i mitt stall på Täby. Tyvärr ser min 3-års årgång lite svag ut. En potentiell stjärna är ännu ostartade Yamato (Eishin Dunkir-Escallonia/Desert Style) men tyvärr är han väldigt skör. Resten av gänget ser inte i nuläget ut att innehålla någon storloppsvinnare men sådant kan ju ändras.

- Den äldre kullen innehåller stjärnor som Jimmy Mack, Erroll och Ede Sensation så där har jag väl förspänt vilket känns väldigt kul.

- På tvåårssidan har jag glädjande nog en av de bästa årgångarna på länge. Jag har tolv svenskfödda och två USA-importer. Dessa imponerar stort överlag och känns mycket fina. För att nämna några så ser Jimmy Macks lillebror, Philadelphia, lovande ut och auktionsdyringen River of Dreams (Eishin Dunkirk – Cotton House/Mujadil) har vi självklart stora förhoppningar på. Men som sagt jag är mycket nöjd med hela min tvåårskull.

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jacob Kvisla - top
Jacob Kvisla - top

Jacob Kvisla har blivit lärlingschampion på Övrevoll och Klampenborg och på söndag blir han det på Jägersro. Med all sannolikhet blir han det även på Bro Park och nationellt – och lite hårddraget hänger allt samman med Enables sista start i karriären tillsammans med Frankie Dettori. Läs mer

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer