Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Hallå där, Sandra Larsen!

24 juni 2014

Amatörtränare från Hörby som i lördags vann på Klampenborg med Alicia In My Dream och dessutom tränar tvåan i mål i samma lopp, Van Ruymbeke.


Det var Alicia In My Dreams tredje raka seger, berätta om hästen!

-Alicia In My Dreams är ett femårigt sto efter Shawdon som vi köpte av Christer Schildt som åring, men hon är uppfödd av Per Persson. Egentligen skulle vi bara ha henne som sällskapshäst men vi tänkte om och började träna henne för galopp istället. Hon debuterade i april som treåring 2012 och vann sitt första lopp i juli samma år på Klampenborg.

-Sedan startade hon på utan att vinna under fjolåret men i år har det gått bättre och nu har hon tre raka segrar, alla på Klampenborg. Två i proffslöp med Rafael De Oliveira och i lördags i en amatörlöpning med Yasmine Nilsson i sadeln.

 

Vem är Sandra Larsen?

-Jag är 29 år och bor i Hörby med sambo och sonen Liam, 1,5 år. Jag har fem hästar i träning som står på mina föräldrars gård. Själv bor jag bara någon kilometer från gården. Jag började rida när jag var 11 år på Tommy Ahlbecks ridskola i Höör (Tommy Ahlbeck är även han amatörtränare, förf. anm.) Sedan fick jag hjälpa till i stallet hos Tommy och både jag och mina föräldrar blev bitna av galoppsporten.

-2008 tog jag ut min amatörtränarlicens och jag har även provat på att rida löp. Totalt red jag nio lopp, de flesta på Teletubbie, men tyvärr utan framgång.

 

van ruymbeke
Team Larsen med Van Ruymbeke efter seger på Jägersro.                                                                              

 

Vad arbetar du med till vardags?

-I mitt civila arbete jobbar som lokalvårdare. Jag städare en högstadieskola. Jag är mycket tacksam över all hjälp jag har av mina föräldrar och stalltjejer. Vi är ett bra team och utan dem hade det inte varit lika lätt att hinna med allt.

 

Vad har du för framtidsdrömmar?

-Mitt mål är att bli proffstränare. Jag har bara själva proffstränarkursen kvar och jag hoppas att hitta ägare som vill sätta hästar i träning hos mig.

-Jag har ingen speciell träningsfilosofi utan jag tränar hästarna efter hur de är som individer. Sedan går det självklart mycket ute i hagen och hästarna verkar trivas med det, avslutar Sandra.

 

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Mount Kilimanjaro - TOP
Mount Kilimanjaro - TOP

Niels Petersens nya stallstjärna Mount Kilimanjaro infriade med råge de högt ställa förväntningarna när han lade beslag på den översta pallplaceringen i Stockholms Stora Pris (Gr 3) på Bro Park i söndags. I Listed-löpningen Bro Park Vårsprint ordnade Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF svensk seger efter en bländande uppvisning under Elione Chaves. Läs mer

Mutadaffeq TOP
Mutadaffeq TOP

Mutadaffeq ordnade en lika populär som bejublad hemmaseger när den 55:e upplagan av Svenskt Grand National avgjordes på Strömholm i lördags. Efter att ha varit knappt slagen av Her Him i fjolårets upplaga fick den Karin Kuszli-tränade 13-åringen sin revansch genom att enkelt avväpna den tjeckiska gästen Isyndur och Ajas. I segersadeln satt Niklas Lovén, som bokförde sin femte seger i Sveriges mest prestigefyllda steeplechase. Läs mer