Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Häckseger för Jessy's Wonder

7 september 2018

Stall Mälarpiraternas Jessy's Wonder, riden av Niklas Lovén och tränad av Dennis Persson, tog igår hem gårdagens häcklöpning på Övrevoll.

Jessys Wonder
Jessy's Wonder vinner på Göteborg (arkivbild)

 

Jessy's Wonder (Henrythenavigator) tränades som unghäst av Lennart Jr Reuterskiöld och visade god kapacitet på släta banan. Numera finns valacken hos Dennis Persson på Strömsholm och har precis påbörjat sin nya karriär som  hinderhäst. Igår tog han sin andra seger i sin totalt tredje start över häckarna.

Niklas Lovén red Jessy's Wonder till seger och det blev till slut två längder ner till tvåan Justin Case. Dennis Persson var självklart mycket nöjd med sin häst:

-Jessy's Wonder är en jättefin häst som jag tror kommer att växa in i hindereliten framöver. Jag hoppas att han på sikt ska kunna vara en arvtagare till Calvados. Nästa mål är Novishäckfinalen på Övrevoll men det är inte helt uteslutet att vi smyger in en start i Norsk Champion Hurdle också, sa Dennis.

Från gårdagens tävlingar på Övrevoll noterar vi också att Elione Chaves tog tre segrar. Två av hästarna, Dickie Dickens och Crossroad Blues tränas av Are Hyldmo medan Cathrine Erichsen tränar Chaves tredje vinnare, Mr Ascots Ticano.

Wido Neuroth presentade en mycket imponerande debutant i tvååriga Sea The Moon-dottern Nouvelle Lune som ägs av Stall Perlen och som reds till seger av Jan-Erik Neuroth. Nouvelle Lune cantrade i mål med sju längder tillgodo på tvåan Lovetorun.

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

nimitz-top
nimitz-top

Engla Tunmar kan ta karriärens, hittills, största seger på söndag. Då rider hon Nimitz i Göteborgs Stora Pris som är den sportsliga höjdpunkten under banans stora familjedag. Läs mer

Svepet 32 Top
Svepet 32 Top

Efter ett minst sagt händelserikt veckoslut med både Derby och Oaks väntar nya spännande dagar i galoppens värld. På onsdag är det lunchgalopp på Bro Park. Övrevoll tävlar som vanligt torsdag kväll och på lördag galopperas det i danska Ålborg. Sedan avslutas veckan med årets stora familjedag på Göteborg Galopp med bland annat Göteborgs Stora Pris. Läs mer

Lady Irene Oaks TOP
Lady Irene Oaks TOP

Niels Petersen-tränade Lady Irene briljerade i ledningen tillsammans med Carlos Lopez och hemförde enkelt klassikern Svenskt Oaks, stonas eget Derby på Jägersro. I kortvarianten Altamiralöpning lämnade Zensation med sin tränare Madeleine Smith i sadeln motståndarna bakom sig genom sista sväng och vann lekande lätt. Läs mer