Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Grupp 3 seger för Sundström/Brandt

18 april 2016

Idag vann det treåriga stoet Camp Rock Prix Penelope (Gr3) på Saint Cloud. Camp Rock, som tränas av Pia Brandt och reds av Maxime Guyon, är uppfödd av 15-åriga Moa Sundström och hon ägs till 60% av familjen Sundström.

Moa sundström square
Stolt uppfödare till Camp Rock är femtonåriga Moa Sundström

 

Camp Rock (Myboycharlie) är hittills obesegrad i tre starter och hon siktar nu mot Franskt Oaks (Prix Diane) i mitten av juni där hon förväntas bli stor favorit. Förstapriset i Prix Penelope (Gr3) som reds över 2100 meter var 40 000 euro och Camp Rock har i nuläget galopperat in 80 000 euro.

-Vi äger själva 60 procent i Camp Rock och dessutom är min dotter Moa uppfödare till stoet så hon fick ungefär 100 000 svenska kronor i uppfödarbonus bara idag. Jag är så stolt och lycklig både över Camp Rock och Moa, myser Anna Drion på telefon från Frankrike.

Familjen Sundström-Drion har totalt cirka 10 hästar i träning i Frankrike och i Sydafrika. Annas mamma och pappa, Maja och Jan, har dessutom ett par hästar i svensk träning hos Jessica Long och Fredrik Reuterskiöld. Idag är de såklart glada att de behöll en stor del i stoet Camp Rock.

Camp Rock är Moas första uppfödning. Hon har dessutom fött upp en bror till Camp Rock som Moa sålde på Arqana för 72 000 euro i fjol. Tyvärr är mamman till Camp Rock död men Moa har investerat sina vinster i nya avelsston och hon har i nuläget tre egna avelsston.

-Vi har fått grattismail och telefonsamtal från uppfödare och galoppfolk över hela världen som vill gratulera till Camp Rock, det är helt fantastiskt, avslutar Anna.
 

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Schamyl och Lamborghini BF
Schamyl och Lamborghini BF

Storlopps-yran på Bro Park har knappt hunnit lägga sig innan vi blickar fram mot en ny spännande galoppvecka. Jägersro arrangerar lunchgalopp. Sedan går den stora Galoppauktionen av stapeln på Bro Park med tävlingar dagen därpå. På söndag är det Breeders-dag på Övrevoll med flera stora uppgörelser. Läs mer

Chamyl Stockholm Cup TOP
Chamyl Stockholm Cup TOP

Som treåring vann Schamyl två skandinaviska Derbyn och Breeders’ Trophy Classic. Efter ett skadeuppehåll under hela fjolåret har den Jan-Erik Neuroth-tränade fuxen kommit tillbaka på ett remarkabelt sätt. Med en mäktig speed avväpnade han på söndagen alla förhandsfavoriterna i Stockholm Cup International (Gr 3), årets mest prestigefyllda löpning på Bro Park. Läs mer

lamborghini-bf-top
lamborghini-bf-top

Egentligen har han inte mer att bevisa i Skandinavien, Lamborghini BF är en häst av internationellt snitt. I alla fall på gräs. På söndag, under Stockholm Cup-dagen på Bro Park, blir han givetvis favorit i Bro Park Sprint Championship (L). Läs mer