Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Goss och Höiom i St Moritz

5 februari 2015

Pia Höiom och Charlotte Goss har precis anlänt till St Moritz där de på söndag ska starta tre hästar.

Loppet heter HH Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Listed Cup och är som namnet antyder ett Listedlöp. Det rids över 1600 meter på snön vilket självklart är ett annorlunda banunderlag för hästarna att tackla. Pia har med ChoumoukQardabiyah (FR) som kommer att ridas av Tim Bürain.

- ChoumoukQardabiyah rids av en jockey som är van vid banan vilket jag ser som en stor fördel. Motståndet på söndag ser på pappret tufft ut men jag tror att det spelar större roll hur hästarna klarar av banan än deras handicaptal, säger Pia.

Charlotte Goss har två hästar med i loppet; Daraahem (GB) och Niraan (FR). Daraahem kommer att ridas av Fabienne De Geer och Niraan får Astrid Wulschlegeer i sadeln. Charlotte hoppas på att hästarna ska plocka med sig en peng. Alla tre hästarna kommer att stanna kvar i St Moritz och starta där igen om två veckor, den 22 februari. Det är det lopp som båda tränarna satsar på men självklart hoppas de på en bra insats även på söndag.

-Jag åker hem på måndag och då kommer min man Runar och vår dotter Sara ner och tar hand om alla hästarna i en vecka. Då de flyger hem till Sverige igen byter Fabienne De Geer av dem och är den som sköter om allt den sista veckan inför loppet, berättar Pia Höiom.

Vi kommer att rapportera från St Moritz och lägga ut bilder från resan här på hemsidan.

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Mount Kilimanjaro - TOP
Mount Kilimanjaro - TOP

Niels Petersens nya stallstjärna Mount Kilimanjaro infriade med råge de högt ställa förväntningarna när han lade beslag på den översta pallplaceringen i Stockholms Stora Pris (Gr 3) på Bro Park i söndags. I Listed-löpningen Bro Park Vårsprint ordnade Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF svensk seger efter en bländande uppvisning under Elione Chaves. Läs mer

Mutadaffeq TOP
Mutadaffeq TOP

Mutadaffeq ordnade en lika populär som bejublad hemmaseger när den 55:e upplagan av Svenskt Grand National avgjordes på Strömholm i lördags. Efter att ha varit knappt slagen av Her Him i fjolårets upplaga fick den Karin Kuszli-tränade 13-åringen sin revansch genom att enkelt avväpna den tjeckiska gästen Isyndur och Ajas. I segersadeln satt Niklas Lovén, som bokförde sin femte seger i Sveriges mest prestigefyllda steeplechase. Läs mer