Goda nyheter om sportens ekonomi vid Svensk Galopps höststämma

26 oktober 2025 14:53

Den 25 oktober avhölls Svensk Galopps ordinarie höststämma på hotell Birger Jarl i Stockholm, där vd Björn Nilsson och ekonomikonsult Susanne Hellevik kunde lämna ett antal positiva besked om sportens ekonomi till fullmäktige.

Svensk Galopp har dragits med underskott under att antal år, men prognosen för helåret 2025 tyder på en vinst på drygt 5 miljoner kronor. Resultatförbättringen har åstadkommits genom en rad åtgärder, effektiviseringar men också engångseffekter kopplat till Husiefältet, färre antal tävlingsdagar gentemot föregående år etc.

Ett ämne som åter diskuterades var omfördelning av prismedel. SG:s styrelse gav uttryck för att våra prismedel måste användas på rätt sätt för att säkerställa tillväxt i sporten. Satsning på unghästar likväl, översyn av storloppen och en mer ”lönsam” vardagsgalopp diskuterades. Styrelsen tillsammans med vår sportchef och andra driver frågan och kommer att återrapportera förslag till styrelsen under hösten.

En motion från Stockholms Galoppsällskap handlade om en önskan om en längre säsong. Det nuvarande tävlingsuppehållet från början av december till slutet av april får många hästägare att tappa sugen, och bidrar till en svår ekonomisk sits även för tränarna. Beslöts att bifalla motionen i samklang med det svar som SG:s styrelse hade skickat med; att en förlängning av säsongen i nuläget måste ske genom en utglesning av tävlingsprogrammet, då medel saknas för att skriva ut ytterligare tävlingsdagar.

Hans Engblom efterfrågade status på den femåriga handlingsplanen för hindersporten som han hade motionerat om vid en stämma för ett antal år sedan. Styrelsens svar var att man inte kommer att avsätta ytterligare resurser för utvecklande av hindersporten.

Status för projekt Bara i Skåne avhandlades också, och fullmäktige hade fått en utförlig redovisning av nuläget under det Rådslag som avhölls dagen före stämman. Nu gavs tillfälle till frågor och diskussioner, men detta var ingen beslutspunkt. Projektet fortlöper.

På rådslaget under fredagen arbetade fullmäktige med ett antal frågeställningar om hur vi kan utveckla vår sport. Input från det arbetet kommer att sammanställas och ”vävas in” i strategiplanen tillsammans med övrig feedback från sällskapen, Jockeyklubben, SFAF etc.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Toppbild Fegentri Junior
Toppbild Fegentri Junior

Fegentri Junior, den internationella serien för ponnyryttare, avslutades nyligen i italienska Pisa. För Sveriges tre representanter; Adriana Lopera, Nora Lundbäck och Moa Fägerhall har resultaten varit lite blandade. Men för deras personliga utveckling har det varit ett väldigt givande år. Upplevelserna i några av Europas främsta galoppländer har gett dem kunskaper, nya kontakter och upplevelser för livet. Läs mer

West Bengal
West Bengal

Den svenska och skandinaviska galoppsäsongen är slut för i år. Det betyder att även veckosvepet gör ett litet vinteruppehåll de närmaste månaderna. Men först passar vi bl a på att uppmärksamma några av höjdpunkterna från söndagens säsongsfinal på Bro Park. På den internationella scenen arrangeras det fantastiskt fin galoppsport i Hong Kong de närmaste dagarna och så är Dubai Racing Carnival igång. Läs mer

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Nu är det snart dags att kora Årets hästar 2025! Här kan du läsa om vilka som är nominerade i varje kategori. Vinnarna avslöjas på Galoppgalan i Malmö den 7 februari. Läs mer