Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Giftorm och Berling startar i Dubai imorgon

7 januari 2015

Imorgon kväll sadlas två svenska hästar ut på Meydanbanan i Dubai. Det är Jessica Longs Berling och Fredrik Reuterskiöld som startar Giftorm.

Berling

berling giftorm dubai
Giftorm och Berling på Meydanbanan.
Foto: Oscar Berneklint

Chess Racing AB:s nu åttaåriga skimmel Berling tillbringar, tillsammans med stallkamraten Volatile, vintern i Dubai. Jessica Longs adept startar imorgon på Meydan i en handicap över 1900 meter dirttrack. Han kommer att ridas av Sam Hitchcott och loppet, det andra under kvällen, rids svensk tid klockan 16.20.

Jessica Long flyger idag till Dubai för att själv vara på plats under tävlingarna och hon kommer att stanna i Dubai i en vecka. I övrigt sköts hästarna av Josefin Svensson som även var den som reste till Newmarket med Jessicas hästar i höstas. För Volatile är planerna att han ska starta den 15 januari.

-Berling har tränat fint sen han kom ner och vi är mycket nöjda med honom. Han står tufft till på sitt handikapptal och bär toppvikt i löpet. Jag ligger lite lågt inför första starten. Konkurrensen är tuff nog redan och 50-talet hästar landar från England imorgon så det k ommer att bli ännu tuffare framöver.Nya banan verkar fin, både hästar och ryttare är nöjda, säger Jessica Long.

 

Giftorm

Giftorm Dubai
Giftorm under ett träningspass i Dubai.
Foto: Oscar Berneklint

Tränare Fredrik Reuterskiöld har skickat Finn Blichfeldts (Mr Ascot) hästar Giftorm och Sir Freddie samt Lennart och Inger Linells Secret Admirer till Dubai. Först ut till start är femårige Giftorm som startar i lopp 4, en handicap över 1400 meter dirttrack. Giftorm kommer att ridas av Silvestre De Sousa och loppet rids, svensk tid, klockan 17.30.

Susanne Berneklint sköter om hästarna i Dubai tillsammans med hennes och Fredriks son Oscar. Nu åker Oscar tillbaka till Sverige då skolan börjar igen efter jullovet. Fredrik är själv på plats i Dubai och han planerar att starta Secret Admirer den 15 januari och Sir Freddie veckan därpå, den 22 januari.

-Giftorm ser jättefin ut och han tränar mycket bra. Dubai är Dubai och det är benhård konkurrens här men vi hoppas på en god insats, säger Susanne Berneklint.

För Fredrik Reuterskiöld är det här tredje gången han gästar Dubai med sina hästar. Första gången var 2006 på Nad Al Shebabanan då han reste dit med Zenato. Han var även där 2010 med Calrissian vilket var första året tävlingarna hölls på Meydanbanan. Det året vann för övrigt Stefan Friborgs Gloria De Campeao Dubai World Cup.

-Det är jättekul och spännande att vara här igen, den här gången med tre hästar. Bara att få vara här är stort ett äventyr och sedan får vi hoppas på bra resultat, säger Fredrik Reuterskiöld via telefon från Dubai. 
 

Lotta Malmborg

> Här kommer du till morgondagens program

>emiratesracing.com

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Mount Kilimanjaro - TOP
Mount Kilimanjaro - TOP

Niels Petersens nya stallstjärna Mount Kilimanjaro infriade med råge de högt ställa förväntningarna när han lade beslag på den översta pallplaceringen i Stockholms Stora Pris (Gr 3) på Bro Park i söndags. I Listed-löpningen Bro Park Vårsprint ordnade Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF svensk seger efter en bländande uppvisning under Elione Chaves. Läs mer

Mutadaffeq TOP
Mutadaffeq TOP

Mutadaffeq ordnade en lika populär som bejublad hemmaseger när den 55:e upplagan av Svenskt Grand National avgjordes på Strömholm i lördags. Efter att ha varit knappt slagen av Her Him i fjolårets upplaga fick den Karin Kuszli-tränade 13-åringen sin revansch genom att enkelt avväpna den tjeckiska gästen Isyndur och Ajas. I segersadeln satt Niklas Lovén, som bokförde sin femte seger i Sveriges mest prestigefyllda steeplechase. Läs mer