Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Hawthorn 0924.jpeg

Hawthorn och Roger Osberg tillsammans med ryttaren Jessica Wadst.

Gärdet blir ett skyltfönster för den nya tränaren

4 juni 2022 13:26

För Roger Osberg från skånska Blentarp är Nationaldagsgaloppen ett häftigt äventyr – och ett skyltfönster. Roger ska bli proffstränare, han går igenom olika kurser och utbildningar och förhoppningen är att när säsongen 2023 drar igång kan han kalla sig professionell galopptränare. "Det är ett långtidsprojekt, men det är bara att gilla läget. Fast jag jobbar redan på heltid med de hästar vi har hemma på gården."

På måndag reser Roger upp till Gärdet med fullblodet Hawthorn som familjen är delägare i. Med sig har han dottern Nora som hjälpreda och assisterande tränare.

– Det ska bli jättehäftigt att få starta häst på Gärdet. Det har vi aldrig gjort tidigare.

Roger är inget nytt namn inom galoppsporten, han jobbade i galoppstall redan på 90–talet och red också en del löp innan han blev för lång och tung.

– Det var hos Lelle och Madde (Lennart och Madeleine Reuterskiöld, föräldrar till Lennart, Fredrik och Johan som idag på olika sätt är verksamma inom sporten) som lärling.

Men sen tog han en paus från att aktivt vara en del av galoppen, men han följde givetvis galoppen på avstånd. Sen bar det sig inte bättre än att han och sambon Alexandra Granrot köpte en gård och sen var det igång igen. Alexandra har också en bakgrund i sporten, hon har jobbat med fullblod både i England och på Irland. Och det var ju Alexandra som, tillsammans med Roger, födde idén om Peaky Blinderstemat vid Prammsdagen på Jägersro för ett par veckor sedan.

2014 tog Roger ut amatörlicens och idag har han åtta hästar på sin träningslista där stjärnan är Blue Gem. Men paret Osberg/Granrot föder även upp hästar och ser där en möjlighet att förse träningsrörelsen med talanger.

Men på måndag är det Hawthorn som står i fokus. En sexårig valack som vunnit fem lopp och tjänat nästan 320 000 kronor. Han har gjort två starter den här säsongen, utan någon framskjuten placering.

– Jag hoppas att formen ska infinna sig nu, han är sänkt två kilo också så det kan väl hjälpa till.

Hawthorn ska springa över lång distans och underlaget på Gärdet är gräs, två förutsättningar som passar Hawthorn perfekt. Dessutom kommer han att ridas av Ulrika Holmquist, hon som döptes till Drottningen av Gärdet 2019 när hon vann fyra av de sex loppen.

– Hawthorn är en liten och lätt häst, så jag hoppas att det ska passa. Under alla omständigheter ska det bli jättespännande.

Och som blivande proffstränare ser han Gärdet som ett stort skyltfönster.

– En framgång där skulle vara häftigt. Det gäller ju att synas när det är mycket folk och bättre möjlighet finns inte i vår sport. Dessutom i direktsändning i TV4.

Varmt välkommen till Nationaldagsgaloppen!

Vi ses väl på Gärdet den 6 juni?

All information som du behöver inför besöket finns på Nationaldagsgaloppens hemsida.

Varmt välkommen till Nationaldagsgaloppen!

Vi ses väl på Gärdet den 6 juni?

All information som du behöver inför besöket finns på Nationaldagsgaloppens hemsida.

Fler nyheter, artiklar och annonser

elin-elione-emelie
elin-elione-emelie

Galoppåret 2025 är över och om bara några dagar skriver vi in 2026 i kalendern. Här kan du se vilka två- och fyrbenta favoriter som under den gångna säsongen galopperade hela vägen till championtitlarna i sina respektive kategorier. Ett stort grattis till alla champions! Läs mer

atg-talang
atg-talang

Nu är det klart vilka som fått plats i den femte upplagan av ATG Talang – trav och galopp. 2026 års deltagare består av fem travtränare och galoppjockeyn Alina Öhgren. Läs mer

Straxefterstart.jpg
Straxefterstart.jpg

Styrelsen i Svensk Galopp har beslutat om steg ett i det program som har som syfte att vända den sportsliga utvecklingen i svensk galoppsport. Programmet ligger i linje med den strategiplan styrelsen presenterat tidigare i höst. De åtgärder vi nu föreslår är avsedda att uppnå en rad gynnsamma effekter och omfattar till att börja med åren 2026 – 2028, vilket garanterar en tydlig framförhållning för de aktiva i sporten. Läs mer