Galoppens tjuren Ferdinand trivs bäst ute på landet

18 september 2020

Galoppens tjuren Ferdinand. Han trivs bäst, om än inte att sitta under en korkek och lukta på blommorna, så ute på landet i stora, gröna, hagar. Han är svenskfödd, har framgång, ägs av ett ägargäng som har kul ihop och har 1,8 miljoner på bankkontot. Freestyler breddar galoppsporten och på söndag gör han sin andra start i Stockholm Cup International.

 freestyler klampenborg
Freestyler med Shane Karlsson i sadeln. Vid sidan Jessica och Padraig Long
Foto: Burt Seeger

 

Han är blank och fin och i sina två senaste jobb har han verkligen visat att formen finns där, säger tränaren Jessica Long.

Om vi tar det från början så startade hästägandet för många med andelar i Riksgalopphästar, andra fanns med på stjärnan Volatile och ett 20–tal delägare samlades sedan i Freestyler. Och svenskfödde Freestylers framgångar har skapat ytterligare intresse och engagemang.

Jag tror att samtliga delägare på Freestyler har andelar i andra hästar också, så det är jätteroligt, berättar Long.

Jessica Long köpte Freestyler på auktion i Danmark. Han är född hos Eva CS Pettersson på Tranbergs Gård strax utanför Bara, så Jessica (som bara bor någon mil från Bara) hade stenkoll på hästen när hon handlade. Jessica såg potentialen hos den unga hästen och tiden har gett henne rätt. Med 92 i tal och snart två miljoner intjänat handlar det om en av Skandinaviens bästa hästar. Men det ska förstås vara på hans villkor.

När Jessica flyttade verksamheten från gården i Klågerup till Jägersro så protesterade Freestyler. Han presterade sämre på banan och visade med små tecken att han inte trivdes.

– Han är en ”lantis” och ingen storstadsbo.

Hem igen, stora hagar och lantluft var precis vad Freestyler behövde. Det gjorde att han lyfte sig flera klasser förra sommaren/hösten – det gick så bra att ägarna betalade 60 000 kronor för att efteranmäla Freestyler till ”Cupen” förra året. Ni kanske minns hur det gick, Freestyler avslutade fenomenalt och tog en andraplats sju längder bakom Square de Luynes och fick 350 000 kronor för besväret.

Givetvis bor han kvar på landet, han trivs även om han måste åka in till Jägersro någon gång emellanåt för att träna. Men lastbilen väntar medan han tränar, sen är det ut på landet igen.

Samma sak när det är tävling, upp till Bro Park och Freestyler gör sitt bästa bara han får åka ut på landet igen.

– Om Square de Luynes är på topp går han inte att slå, men sen är det jämnt med de andra. Jag vet att jag har en bra häst, han gick bra i Marit Sveaas [femma] på lite för kort distans.

Så drömmen om en ny framgång finns där och sen får han förmodligen vintervila.

– Vi hade planer på att starta honom internationellt, men med rådande pandemiläge så verkar det svårt.

I klartext betyder det att Freestyler gör sitt bästa på söndag, sen har han blivit lovad myspys på landet igen.

Anders Engman

 


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Gazelle o Sandra
Gazelle o Sandra

Den gångna helgen var det säsongspremiär i Danmark och på söndag är det dags för en ny spännande tävlingsdag på Bro Park. Dessutom arrangerar SFK stallrunda på Jägersro. I nyhetssvepet uppmärksammar vi även Elliot Öhgrens magnifika “skötarseger” i Grand National. Läs mer

Wonderwall
Wonderwall

I veckans “svep” uppmärksammar vi bland annat höjdpunkterna från påskdagens säsongspremiär på Bro Park. I USA avgjordes nyligen tre tunga förlöpningar inför Kentucky Derby och på lördag rids steeplechasen Grand National på Aintree. Läs mer

west-bengal-top_4761
west-bengal-top_4761

Att säsongspremiären på Bro Park bjöd på mer busväder än vårvärme var säkert inget som tränare Catharina Vång och lärlingen Jacob Kvisla brydde sig så mycket om. Båda fick nämligen göra hela tre besök i vinnarcirkeln den här påskdagen. Läs mer